Featured

Wągrowiecka geotermia. Rozmawiali o przyszłości ciepła

Wągrowiec szuka najlepszej drogi do unowocześnienia lokalnego systemu ciepłowniczego. W Urzędzie Miejskim odbyło się robocze spotkanie z ekspertami branży energetycznej, którzy analizowali możliwości wykorzystania lokalnych źródeł ciepła oraz dalsze kierunki transformacji energetycznej miasta.

Konsultacje odbyły się 25 maja w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Wągrowcu. Były związane z realizacją projektów Low2HighDH oraz Life After Coal, które dotyczą zmian w sektorze ciepłownictwa i poszukiwania rozwiązań pozwalających ograniczać zależność od tradycyjnych źródeł energii.

Szczególne miejsce w rozmowach zajęła wągrowiecka geotermia. To temat, który od dłuższego czasu pojawia się w kontekście przyszłości lokalnego ciepłownictwa. Podczas spotkania omawiano aktualne plany rozwojowe, możliwości techniczne poszczególnych źródeł energii oraz potencjalne kierunki dalszych działań.

Projekt Low2HighDH, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, obejmuje wsparcie procesów transformacyjnych w trzydziestu przedsiębiorstwach energetyki cieplnej z Polski, Litwy i Słowacji. Wągrowiec bierze udział w tym przedsięwzięciu, a wizyta ekspertów miała charakter techniczny i doradczy. Chodziło przede wszystkim o ocenę dotychczasowych analiz oraz wskazanie rozwiązań, które mogą być realne do zastosowania w lokalnych warunkach.

W rozmowach uczestniczył Pablo Baigorria Kobylinski z hiszpańskiej firmy doradczej Creara Energy Experts, koordynator programu Low2High. Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A. reprezentowali Krzysztof Skowroński, doradca zarządu ds. transformacji ciepłownictwa, Marek Tobiacelli, ekspert ds. EPC, oraz Wojciech Walicki, specjalista ds. ciepłownictwa. Ze strony samorządu w spotkaniu wzięły udział burmistrzyni Wągrowca Alicja Trytt oraz doradca klimatyczny Urzędu Miejskiego Piotr Sujak.

Dla miasta tego typu konsultacje są ważnym elementem przygotowań do zmian, które w najbliższych latach będą dotyczyć wielu samorządów. Transformacja ciepłownictwa nie sprowadza się wyłącznie do wymiany technologii. To także decyzje finansowe, organizacyjne i środowiskowe, które muszą uwzględniać bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców.

Wągrowiec deklaruje, że chce prowadzić ten proces konsekwentnie, w oparciu o sprawdzone i bezpieczne rozwiązania. Spotkanie z ekspertami było kolejnym krokiem w stronę nowoczesnego systemu ciepłowniczego, który w przyszłości może w większym stopniu korzystać z lokalnych zasobów energii.

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty