Prace przy rewitalizacji wągrowieckiego Rynku dobiegają końca. Po ich zakończeniu jedną z atrakcji turystycznych stanie się wykonany w północnej części Rynku analemmatyczny zegar słoneczny, czyli poziomy zegar, w którym „wskazówką” (gnomonem) będzie człowiek, a jego cień wskaże godzinę, w której dokonywany jest pomiar czasu.
Korzystanie z tego zegara jest stosunkowo proste. Jego tarcza jest wyskalowana w czasie letnim, aby więc odczytać godzinę należy stanąć na płycie znajdującej się na środku tarczy, w polu opisującym przypadający w danej chwili miesiąc roku (cyfry arabskie). Następnie wystarczy zaobserwować przebieg własnego cienia – jego przedłużenie znajdzie się w okolicy granitowych ciemnych kółeczek umieszczonych pod cyframi rzymskimi wskazującymi godziny. Wraz z wprowadzeniem czasu zimowego (jesień-zima), od wskazań zegara trzeba będzie odjąć jedną godzinę.
Czas wskazywany przez zegar słoneczny może się nieznacznie różnić od czasu urzędowego. Jest to zjawisko normalne i wynika z fizycznych różnic pomiędzy skalą czasu urzędowego i skalą czasu odmierzanego rzeczywistym ruchem Słońca po sferze niebieskiej.
Na przeciwległej stronie płyty Rynku wykonana zostanie „róża wiatrów”, umożliwiająca odczyt stron świata. Obok nowoczesnej fontanny będą to dodatkowe atrakcje turystyczne na wągrowieckim Rynku.
źródło: UM Wągrowiec
Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!