W czwartek, 25 października br. w poznańskim oddziale Polskiej Akademii Nauk odbyła się sesja naukowa pt. „Biblia Jakuba Wujka w życiu i kulturze narodu polskiego”.
Sesja ta była próbą podsumowania dotychczasowych badań nad wielostronną działalnością wielkiego wągrowczanina ks. Jakuba Wujka oraz nad rolą jego przekładu Biblii w życiu religijnym, kulturalnym, językowym i literackim polskiego narodu. W tym niecodziennym wydarzeniu wzięło udział wielu wągrowczan, którzy przyjechali do Poznania pod przewodnictwem burmistrza Wągrowca Stanisława Wilczyńskiego. W delegacji naszego miasta byli także ks. kanonik Piotr Kalinowski, młodzież z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Powstańców Wlkp. pod opieką historyka Sebastiana Chosińskiego, przedstawiciele Muzeum Regionalnego i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu. Byli także księgarze oraz regionaliści i historycy, wśród których wymienić należy panią Leokadię Grajkowską, pana Zenona Muszyńskiego, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Pałuckiej Kingę Babicz, a także prezes Wągrowieckiego Uniwersytetu III Wieku Zofię Zawol, która przyjechała posłuchać wykładów o ks. Wujku wraz z kilkuosobową grupą studentów WUTW skupionych wokół sekcji historii sztuki i regionalnej. Na tak doniosłym wydarzeniu naukowo-kulturalnym nie mogło również zabraknąć przedstawicieli Szkoły Podstawowej im. ks. Jakuba Wujka w Siennie, a także „Głosu Wągrowieckiego” i Urzędu Miejskiego w Wągrowcu.
Przypomnijmy, że sławny wągrowczanin i Wielkopolanin – ks. Jakub Wujek żył i działał w tzw. złotym okresie polskiej literatury i kultury (ur. 1541 r., zm. w 1597 r.) i był jego najwybitniejszym przedstawicielem. Był on nie tylko niezrównanym tłumaczem Biblii, ale także wszechstronnie wykształconym, wybitnym znawcą języków biblijnych i kilku języków nowożytnych. Jak nikt inny z jego współczesnych doceniał wartości i oddziaływanie polskiej książki drukowanej, czemu dawał wyraz w swoich wypowiedziach, jak również w twórczości literackiej.
O tym, kim był ks. Jakub Wujek i jakie znaczenie odegrała jego działalność naukowa w dziejach kultury polskiej uczestnicy sesji mogli dowiedzieć się podczas siedmiu interesujących wykładów poprowadzonych przez wybitnych znawców tematu – profesorów polskich uczelni: Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Katowickiego, Uniwersytetu Krakowskiego, a także Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
Sesja naukowa w Poznaniu była połączona z promocją reedycji Biblii Wujka (reprintu pierwodruku z 1599 r. wydanego w Niemczech w znanej serii Biblia Slavica).
Korzystając z okazji tak doniosłego wydarzenia naukowego burmistrz Wilczyński wręczył Prezesowi Oddziału PAN w Poznaniu, prof. dr. hab. inż. Romanowi Słowińskiemu statuetkę ks. Jakuba Wujka – w dowód uznania zasług poznańskiego PAN dla promocji Wągrowca i w podziękowaniu za podjęcie tematu roli ks. Jakuba Wujka dla rozwoju kultury polskiej i języka polskiego.
źródło: UM Wągrowiec
Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!