„Pielgrzym nadziei Jan Paweł II na Ziemi Wielkopolskiej 1979, 1983, 1997, 1999” – pod takim hasłem 5 lipca rozpoczęła się wystawa w krużgankach klasztoru pocysterskiego w Wągrowcu.
Wystawa związana jest z 40 rocznicą pobytu ówczesnego kard. Karola Wojtyły na Kongresie Biblijnym w Wągrowcu. Wszystkich zgromadzonych powitała Małgorzata Kranc, dyrektor muzeum, która zachęcała do podziwiania przedstawionych eksponatów i plansz zgromadzonych w IPN, archiwach SB oraz z zasobów w Licheniu i Przewodniku Katolickim.
Wśród przybyłych byli m. in.: ks. prob. Zbigniew Szyk i Tomasz Kranc, wicestarosta wągrowiecki. O pielgrzymkach do kraju Papieża Polaka mówiła dr Elżbieta Wojcieszyk z IPN, zwracając uwagę na działalność Służby Bezpieczeństwa w tamtym okresie, która wprowadzała szereg ograniczeń w trakcie pierwszych pielgrzymek.
Wystawa przedstawiała osiem pielgrzymek JP II, w tym cztery na obszarze Wielkopolski, z których szczególnie ważna była ta w 1979 roku, kiedy SB nazwało tę pielgrzymkę kryptonimem „Lato 79”. W tamtym okresie za wywieszenie flagi papieskiej groziła kara.
Podczas pielgrzymki do Poznania funkcjonariusze SB starali się wykorzystać wszystkie możliwości, aby Papież Polak nie zbliżył się do symbolicznych krzyży - Pomnika Ofiar Czerwca 56. Hołd poległym pod poznańskimi krzyżami JP II miał okazję oddać dopiero w 1997 roku.
Uczestnik protestów studenckich Marek Kośmider – poeta w nastrojowej ciszy w klasztornych krużgankach zadeklamował psalm pod tytułem: „Do człowieka, poety i Papieża”, który zdobył pierwszą nagrodę podczas Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego.
Organizatorami wystawy byli: proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP, Muzeum Regionalne oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.