Problemy z Kartą zgonu w wągrowieckim szpitalu

Szpital Powiatowy w Wągrowcu wystawił Kartę zgonu po 24 godzinach, mimo, że przepisy jasno mówią, że taki dokument powinien być wystawiony w ciągu 12 godzin. Zdaniem dr Marka Daniela, koordynatora ds. medycznych, to jednostkowa sytuacja, ale czy na pewno?

Problem z uzyskaniem Karty zgonu w wągrowieckim szpitalu. Rodzina zmarłego mieszkańca Wągrowca, ponad dobę usiłowała uzyskać potrzebny dokument.

Karta zgonu to dokument wystawiany przez lekarza, niezbędny do uzyskania aktu zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego i pochowania zwłok. Wystawienie Karty jest obowiązkiem lekarza, który w okresie 30 dni przed dniem zgonu udzielał świadczeń lekarskich, jest to więc lekarz oddziału szpitalnego w przypadku zgonu w szpitalu. W Wągrowieckim szpitalu zabrakło jednak lekarza.

Mężczyzna zmarł 5 sierpnia w Szpitalu Powiatowym w Wągrowcu. Szpital nie wystawił aktu zgonu, córka zmarłego została odesłana z kwitkiem i zaproszona na godzinę 10:00 następnego dnia.

Podczas drugiej wizyty, po upływie prawie 18 godzin od śmierci, okazało się, że mimo umówionej godziny, w szpitalu nie było Karty zgonu, niezbędnej do zorganizowania ceremonii pogrzebowej. Zmarły nie figurował nawet w szpitalnych rejestrach. Kiedy wreszcie został odszukany pojawił się kolejny problem, zabrakło lekarza, który mógłby wystawić taki dokument. Kolejny raz pogrążona w żałobie córka opuściła szpital z niczym.

O wyjaśnienie całej sytuacji poprosiliśmy dyrekcję wągrowieckiego szpitala.

- Pragnę przeprosić za zaistniałą sytuację dotyczącą wystawienia aktu zgonu. Od strony formalno-prawnej powinien wypisać ten akt Pan dr Mirosław Kaczmarek, który następnego dnia o umówionej porze udzielał pomocy pacjentowi „w terenie”. Była to jednostkowa sytuacja, która już nigdy nie powtórzy się w naszym Szpitalu - poinformował nas dr Marek Daniel, koordynator ds. medycznych Szpitala Powiatowego w Wągrowcu. - Sprawę  powyższą  wyjaśniono na zorganizowanym spotkaniu pracowników SOR - dodał koordynator.

Obowiązek wystawienia Karty zgonu musi zostać wypełniony przez lekarza w ciągu 12 godzin od chwili wezwania, również w nocy, jeśli wówczas upływa 12 godzin od wezwania.  Rodzina zmarłego czekała blisko 24 godziny na potrzebny dokument. Jak widać wągrowiecki szpital obowiązują odrębne przepisy.

Co mówią przepisy?

Zasadnicze kwestie dotyczące stwierdzenia zgonu uregulowane zostały rozporządzeniem Ministra zdrowia i opieki społecznej z 3 sierpnia 1961 r. w sprawie stwierdzenia zgonu i jego przyczyny (Dz. U. z 1961 r., nr 39, poz. 202 - dalej RwSSZ). Dodatkowo do zasad stwierdzania zgonu odnoszą się:
- ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych,
- ustawa o zakładach opieki zdrowotnej,
- kodeks postępowania karnego,
- ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty,
- rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi,
- rozporządzenie Ministra zdrowia w sprawie wzoru karty zgonu oraz sposobu jej wypełniania.

Zgodnie z § 2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 sierpnia 1961 r. w sprawie stwierdzenia zgonu i jego przyczyny (Dz.U. Nr 39, poz. 202) wystawienie Karty zgonu jest obowiązkiem lekarza, który ostatni w okresie 30 dni przed dniem zgonu udzielał choremu świadczeń lekarskich. Natomiast § 3 powyższego rozporządzenia stanowi, że w przypadku gdy nie ma lekarza zobowiązanego do wystawienia karty zgonu w myśl § 2 ust. 1 bądź lekarz taki zamieszkuje w odległości większej niż 4 km od miejsca w którym znajdują się zwłoki, albo z powodu choroby lub innych uzasadnionych przyczyn nie może dokonać oględzin zwłok w ciągu 12 godzin od chwili wezwania Kartę zgonu wystawia lekarz, który stwierdził zgon będąc wezwany do nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania.

To oznacza, że gdy nie ma lekarza zobowiązanego do wystawienia Karty zgonu, kartę tę wystawia wezwany lekarz, niezależnie czy wchodzi w skład zespołu ratownictwa medycznego czy udziela świadczeń w innej formie. Każdy lekarz, nawet nieznający chorób, na które cierpiał zmarły, ma obowiązek wystawić Kartę zgonu, gdyż w celu jej wystawienia nie jest konieczne postawienie rozpoznania (jeżeli nie jest znane). Wymagane jest tylko stwierdzenie zgonu, oględziny zwłok w miejscu zgonu, zebranie wywiadu i zapoznanie się z posiadanymi dokumentami o stanie zdrowia. W przypadku braku możliwości ustalenia przyczyny zgonu, a jednocześnie braku przesłanek lub podejrzenia udziału osób trzecich lekarz stwierdza zgon z przyczyn naturalnych lub wpisuje w Kartę zgonu: „przyczyna zgonu nieustalona”.

Jakie są Wasze spostrzeżenia na temat obsługi w Szpitalu Powiatowym w Wągrowcu? Zdaniem koordynatora dr Marka Daniela opisana przez nas sytuacja jest jednostkowa, ale czy na pewno. Czekamy na komentarze.

Na prośbę rodziny nie podajemy danych osobowych zmarłego.

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty