W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu można obejrzeć wystawę medali pod nazwą „Wiktoria wiedeńska 12.09.1683 rok” wągrowczanina Adama Budniaka.
Jest to swoista lekcja historii dotycząca 330. rocznicy wyprawy wojsk polskich przeciwko armii tureckiej oblegającej Wiedeń w 1683 roku. Autor dzięki ogromnej życzliwości już po raz trzeci użyczył nam swoje zbiory, aby można było zaprezentować je szerszej publiczności.
Adam Budniak to emerytowany nauczyciel przedmiotów zawodowych, które wykładał w Zespole Szkół Zawodowych i w Wojewódzkim Ośrodku Dokształcania Zawodowego w Wągrowcu. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego. Jego przygoda z kolekcjonerstwem zaczęła się w latach 70-tych XX wieku, a jej ziarno zasiała mama, która nauczyła pana Adama systematycznego zbieractwa.
Kolekcjonowanie medali rozpoczął od banknotów polskich i z Polską związanych, ale jest on też posiadaczem kolekcji medali związanych z historią, a także ważniejszymi wydarzeniami współczesnej Polski. W swoich zbiorach ma również medale związane z wielkimi osiągnięciami wybitnych Polaków np. Fryderyka Chopina, Stanisława Augusta Poniatowskiego, Józefa Piłsudskiego i innych. Jak sam mówi zajmuje się zbieractwem badawczo, bowiem interesuje go też technika wytwarzania medali, autor, wykonawca i temat związany z jego wydaniem. Innym hobby pana Adama jest działka ogrodnicza, którą uprawia wraz z żoną.
Na wystawie prezentowane są nie tylko medale bite, lane, ale również wybrane pozycje książkowe tematycznie związane z rysunkiem reliefu danego medalu. Wystawione są fragmenty listu Jana do królowej Marysieńki z 13. września 1683 roku. Przedstawione jest kalendarium króla Jana, umieszczone wśród medali są również zdjęcia i obrazy oraz artykuł pt. „Odsiecz dla chrześcijaństwa” – kopia druku z Naszego Dziennika.
Wystawa jest przygotowana pod kątem dydaktycznym tzn. wszystkie eksponaty ze zbioru Adama Budniaka są niżej opisane. Prezentowane medale, medaliony są dziełem sławnych polskich artystów, rzeźbiarzy, medalierów m.in. Ewy Olszewskiej-Borys z Warszawy, Józefa Stasińskiego z Poznania, Jerzego F. Sztuki z Częstochowy, M. Chojnackiego z Poznania i innych. Ten ciekawy i bogaty w historię Polski pokaz będzie prezentowany do 20. października 2013 roku.
Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!