Miejski Dom Kultury wraz z Filharmonią Poznańską zaprosili dzieci z wągrowieckich szkół podstawowych do udziału w zajęciach muzycznych w ramach programu Pro Sinfonika.
![]() |
Szkoła Podstawowa Nr 3 oraz Szkoła Podstawowa Nr 4, we wtorek, 29 października, gościły muzyków Filharmonii Poznańskiej. Słuchowiska dotyczyły muzyki polskiej, z naciskiem na utwory do których muzykę napisał Witold Lutosławski. Ponad setka uczniów usłyszała kompozycje do wierszy Tuwima: „Spóźniony Słowik”, „Idzie Grześ”, „Kotek”. Oprócz utworów słowno muzycznych uczniowie usłyszeli „Bukoliki” Witolda Lutosławskiego z 1950 roku i „Preludia Taneczne”. Lutosławski nie był jedynym przytaczanym przez muzyków kompozytorem. Pojawił się również Mazurek F-dur Fryderyka Chopina oraz przykłady z polskiej muzyki filmowej: walc z filmu „Noce i Dnie” Waldemara Kazaneckiego oraz muzyka Henryka Kuźniarka z filmu „Vabank”.
W czasie słuchowiska dzieci poznały pojęcia takie jak: aleatoryzm, kulejące metrum, preludium. Dowiedziały się również jak wygląda podział głosów w śpiewie klasycznym.
![]() |
Zajęcia prowadził Prelegent w Biurze Koncertowym Pro Sinfoniki Piotr Należyty, rodowity wągrowczanin. Śpiewała Magdalena Stefaniak, sopranistka, tegoroczna debiutantka. Debiutowała na deskach Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu jako Hrabina w premierze studenckiej „Wesele Figara” W. A. Mozarta. Na klarnecie zagrał Jakub Majda, absolwent studiów licencjackich Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w specjalności klarnet w klasie prof. Pawła Drobnika i student II roku studiów magisterskich. Członek Orkiestry Sinfonietta Polonia. Jakub Majda jest członkiem zespołów: Kwartet Jorgi, Modern Sextet, które specjalizują się w wykonywaniu muzyki klasycznej oraz improwizowanej. Dźwięki z pianina wydobywał Grzegorz Rudny, który koncertował w wielu miastach Polski, a także we Włoszech, Francji oraz w Niemczech. Na estradzie Filharmonii Poznańskiej wykonywał wraz z orkiestrą symfoniczną I cz. 2. koncertu fortepianowego c-moll op. 18 Sergiusza Rachmaninowa.
![]() |