Wągrowieccy policjanci mają jeden z najwyższych wskaźników w województwie dotyczący pouczeń. Na 4282 wykroczeń pouczyli aż 1541 razy.
31 stycznia w Komendzie Powiatowej Policji w Wągrowcu odbyła się roczna odprawa z Komendantem Wojewódzkim Policji w Poznaniu, podsumowująca wyniki pracy Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu w 2017 roku.
Komendant Powiatowy Policji w Wągrowcu insp. Magdalena Sławińska wraz z zastępcą nadkom. Mikołajem Szydzikiem przedstawili ocenę stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu wągrowieckiego w 2017 roku. Odnotowano poprawę wyników pracy policjantów oraz wzrost wskaźników wykrywalności przestępstw. Wykrywalność w 2017 r. była wyższa niż w roku 2016 r. o 0,5%. a wskaźnik wykrywalności przestępstw ogółem w 2017 r. wyniósł 85%.
W 2017 r. policjanci KPP w Wągrowcu wykonali 8119 służb patrolowych i obchodowych – średnio dziennie na terenie powiatu pełniło służbę 22 policjantów prewencji. Ze względu na specyfikę zagrożenia przestępczością i wykroczeniami większość służb pełniona była na II i III zmianie tzn. między 14.00 a 6.00 dnia następnego. W roku 2017 policjanci prewencji ujawnili 4282 wykroczenia. Nałożyli 2543 (59%) mandaty karne, udzielili 1541 (36%) pouczeń, co jest jednym z najwyższych wskaźników w województwie.
Komendant Sławińska w swym sprawozdaniu podziękowała za okazaną pomoc i wsparcie finansowe dla jednostki ze strony samorządów lokalnych, która posłużyła na doposażenie funkcjonariuszy w nowe radiowozy i sprzęt. Podziękowała również szefom Straży Pożarnej, Nadleśnictwa, za okazywaną pomoc i wsparcie policyjnych działaniach zwłaszcza podczas akcji poszukiwawczych.
W imieniu samorządowców za zaangażowanie i pełną poświęcenia służbę podziękował starosta wągrowiecki Tomasz Kranc, który zwrócił uwagę na wzrost pouczeń, które wychowawczo działają na społeczeństwo. Starosta zaakcentował zaangażowanie policjantów w realizacje programów prewencyjnych i profilaktycznych w wągrowieckich szkołach, współpracę Policji i innych służb w realizacji wspólnych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa.
Za współpracę z wągrowiecką Policją podziękowała też szefowa prokuratury prok. Renata Bocheńska-Bejnarowicz, życząc dobrych efektów wspólnej pracy na kolejny rok.
Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu mł. insp. Rafał Pawłowski złożył podziękowania na ręce władz samorządowych za zrozumienie potrzeb funkcjonariuszy Policji oraz przekazywane wsparcie. Wyraził swoje oczekiwania co do wzmożenia sił w wykrywanie przestępczości narkotykowej, a także zabezpieczenia mienia sprawcom przestępstw. Podkreślił również, jak ważne jest przeciwdziałanie osobom, które na drogach publicznych stwarzają zagrożenie dla siebie i innych, poprzez nonszalancki stosunek do obowiązujących przepisów, przedstawił oczekiwania Ministra Spraw Wewnętrznych, który oczekuje, że w ciągu doby w Polsce na drodze służbę pełnić będzie 4 tysiące policjantów ruchu drogowego.
Komendant Wojewódzki odniósł się również do słów starosty Tomasza Kranca dotyczących pouczeń, podkreślając, że policjant, podejmując interwencję, musi rozważyć i podjąć decyzję co do sposobu zakończenia interwencji i jeżeli uchybienie przepisom prawa było niewielkie i policjant zadecyduje o zastosowaniu pouczenia, wówczas słusznie postępuję, jeżeli jednak są sytuacje, w których przez naruszenie przepisów zagrożone jest czyjeś zdrowie lub życie, wówczas należy działać z całą stanowczością, gdyż Policja jako formacja jest do tego powołana.