Umowy o dofinansowanie pierwszych linii Poznańskiej Kolei Metropolitalnej już podpisane. Kolej aglomeracyjna rusza 10 czerwca.
- Ruszamy z koleją aglomeracyjną 10 czerwca – zadeklarował Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego i w poniedziałek podpisał umowy z 11 samorządami, które dofinansują funkcjonowanie pierwszych linii Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.
Do Urzędu Marszałkowskiego przybyli przedstawiciele pierwszych gmin i powiatów położonych wzdłuż 4 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego, które zadeklarowały udział finansowy w realizowanym wspólnie z Województwem Wielkopolskim zadaniem pn. „Wzmocnienie wojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich na obszarze oddziaływania Aglomeracji Poznańskiej poprzez zwiększenie liczby połączeń kolejowych – dofinansowanie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM)”.
Reprezentowane były samorządy Miasta Poznania, Powiatu Poznańskiego, Gminy Granowo, Gminy Grodzisk, Gminy Środa Wielkopolska, Gminy Nowe Miasto, Gminy Buk, Powiatu Wągrowieckiego, Gminy Czerwonak, Gminy Skoki oraz Gminy Miejskiej Wągrowiec.
Wicemarszałek Wojciech Jankowiak, przypomniał, iż w tym przełomowym dla rozwoju aglomeracji poznańskiej projekcie komunikacyjnym chodzi o współfinansowanie przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań, Powiat Poznański oraz położone - wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego - gminy i powiaty zwiększonej częstotliwości kursowania pociągów w godzinach szczytu przewozowego, czyli co 30 minut. Poznańska Kolej Metropolitalna będzie obejmować swoim zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania, wyznaczony przez stacje końcowe PKM na poszczególnych liniach kolejowych: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Wrześnię, Gniezno, Wągrowiec, Oborniki i Szamotuły.
- Nie chodzi o to, żeby się licytować, który samorząd dołoży więcej, kto mniej do tego projektu – podkreślił Wicemarszałek Wojciech Jankowiak. - Chodzi o to, że jest to nasze pierwsze w historii wspólne przedsięwzięcie, które udało się zrealizować. Fakt, że tyle samorządów udało się zgromadzić wokół wspólnej idei, to jest naprawdę wspaniałe. To wielki sukces! Oczywiście kolejne linie będą sukcesywnie uruchamiane w latach następnych.
Kluczową role w przedsięwzięciu odegrały Miasto Poznań i Powiat Poznański, które jako jedyne partycypują w kosztach zwiększonej liczby pociągów na wszystkich 9 liniach.
- Poznańska Kolej Metropolitalna to wyraz naszej solidarności i umiejętności negocjacyjnych, bo to był bardzo trudny projekt – powiedział Jacek Jaśkowiak, który wystąpił w podwójnej roli, jako prezydent Poznania i prezes Stowarzyszenia Metropolia Poznań. - Te trzy lata pokazały, że możemy coś razem zrobić. Ta solidarność jest kluczem do sukcesu.
Z kolei Jan Grabkowski, starosta poznański zwrócił uwagę na fakt, że projekt PKM to największe zdobycze samorządu terytorialnego. – Potrafimy się wreszcie dogadywać, potrafimy się wreszcie przekonywać, potrafimy działać w interesie naszych mieszkańców – mówił przed podpisywaniem umów. - Pokazujemy że możemy się rozwijać, że interesuje nas dobro mieszkańców, rozwój aglomeracji, bo przecież wychodzimy poza metropolię.
Na kolejne spotkanie, podczas którego będą podpisywane umowy o dofinansowanie zwiększonej liczby połączeń w ramach PKM z następnymi gminami i powiatami Wicemarszałek Wojciech Jankowiak zaprosił na 7 maja 2018 r.