9 kwietnia w Galerii Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wągrowcu.
Warsztat zaczął swoją działalność 15 kwietnia 1998 roku z inicjatywy Ireny Wojewódzkiej — Kucz. Początkowo prowadzony był przez Wielobranżową Spółdzielnię Inwalidów w Wągrowcu, a od roku 2004 organem prowadzącym placówkę jest Wielkopolskie Stowarzyszenie na Rzecz Chorych, Niepełnosprawnych i ich Rodzin "Rehabilitacja" w Wągrowcu. Kierownikiem WTZ jest Emilia Walewska — Szyjka.
Warsztat jest finansowany ze środków PFRON, Powiatu Wągrowieckiego i Gminy Wągrowiec. W placówce prowadzona jest rehabilitacja zawodowa i społeczna dorosłych osób niepełnosprawnych. W ciągu 20 lat działaniami rehabilitacyjnymi objętych było 127 osób niepełnosprawnych. Placówka ma już swoją historię, wiele wspomnień i wiele sukcesów, dlatego też narodził się pomysł zaprezentowania tego, co na co dzień jest owocem pracy, tego, co powstaje w procesie rehabilitacji i często jest pasją uczestników. To, że warsztat działa od tylu lat, że osoby niepełnosprawne mogą się rozwijać, jest efektem starań prezes Ireny Wojewódzkiej — Kucz, Zarządu, ale także samorządów i sponsorów.
Otwarcie wystawy było doskonałą okazją do podziękowań kierowanych w stronę samorządu Powiatu Wągrowieckiego oraz Gminy Wągrowiec.
Powiat Wągrowiecki od wielu lat zapewnia środki na działalność WTZ, kierując się rzeczywistymi potrzebami placówki, a nie obligatoryjnym obowiązkiem wynikającym z przepisów. Od wielu lat placówka otrzymuje także dodatkowe środki od Gminy Wągrowiec, stanowiące wsparcie działalności. Te działania uświadamiają poczucie odpowiedzialności i empatii do osób słabszych, wymagających pomocy.