Dzisiaj w Mieścisku odbyła się konferencja prasowa Komitetu Wyborczego Wyborców Leszka Bodusa. Bodus to kandydat na stanowisko wójta Gminy Mieścisko.
- Największą siłą Komitetu Wyborczego Wyborców Leszka Bodusa są kandydaci na radnych i środowiska, z których się wywodzą i w których działają. Wystawiamy kandydatów na radnych we wszystkich 15 okręgach — poinformował zebranych Leszek Bodus.
Listy Leszka Bodusa skupiają osoby z różnych środowisk w tym trzy osoby, które obecnie zasiadają w radzie. Prezentujemy pełną listę kandydatów na radnych Gminy Mieścisko z KWW Leszka Bodusa.
1. Anita Bagrowska z Gołaszewa
2. Janusz Górski z Mieściska
3. Renata Jung z Popowa Kościelnego
4. Michał Kalka z Mieściska
5. Kamila Kamińska z Mieściska
6. Robert Kozłowski z Żabiczyna
7. Łukasz Nawrocki z Nieświastowic
8. Krzysztof Pawliński ze Zbietki
9. Piotr Rozmarynowski z Mieściska
10. Marek Piwowarski z Kłodzina
11. Mirosława Szymczak z Wieli
12. Tomasz Karasiewicz z Popowa Kolonii
13. Tomasz Serwatka z Mieściska
14. Tomasz Tyszkiewicz z Mieściska
15. Marian Witucki z Sarbii
Leszek Bodus zaprezentował też swój program wyborczy - Program dla Gminy Mieścisko.
I. Rozwój gospodarczy gminy
1. Niezbędny jest w tym przypadku miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, bez którego nie będzie rozwoju Gminy. Przedsiębiorcy na podstawie tych dokumentów dowiadują się gdzie, w jakich miejscach, na jakich terenach mogą budować zakłady pracy, zakłady usługowe lub handlowe czy gdzie tworzyć budownictwo mieszkaniowe.
2. Wprowadzimy zachęty podatkowe dla nowo tworzących się firm oraz ulgi podatkowe dla firm powiększających i rozwijających swoją działalność.
3. Będziemy aktywnie wspierać istniejących małych i średnich przedsiębiorców poprzez:
* powołanie rady Przedsiębiorców, która byłaby ciałem doradczym dla Rady Gminy
* organizacja kursów i szkoleń dla bezrobotnych, W porozumieniu z miejscowym Powiatowym Urzędem Pracy, tak aby, jak najwięcej osób miało kwalifikacje zgodne z zapotrzebowaniem przedsiębiorców funkcjonujących na naszym obszarze,
* stworzenie strategii rozwoju przedsiębiorczości,
* obniżenie podatków od prowadzonej działalności albo przynajmniej ich nie podnoszenie,
* rozbudowę infrastruktury tak, aby zachęcić potencjalnych przedsiębiorców do inwestowania w naszej Gminie,
* stworzenie przyjaznej witryny internetowej zawierającej elementy potrzebne przedsiębiorcom przy zakładaniu działalności gospodarczej, chociażby dokumenty i druki.
4. Obniżanie podatku od transportu co spowoduje znaczny przypływ przedsiębiorców wręcz powrót do naszej gminy, bo większa część z nich płaci te podatki w innych gminach. Zachęta ta ma nie tylko przyciągnąć naszych transportowców, ale ma spowodować napływ z różnych stron Wielkopolski i nie tylko a co za tym idzie, zwiększy się wpływ do budżetu gminy.
II. Infrastruktura
Budowa dróg to ogromny koszt, ale od nowego roku rusza rządowy program Drogi Lokalne z przeznaczeniem między innymi na drogi wiejskie, dlatego chcemy przygotować się do pozyskania tych środków z programu krajowego.
1. Przebudowa przedszkola „Leśne Ludki” polegająca na dobudowaniu dwóch sal na istniejącym tarasie wraz z zapleczem sanitarnym w celu zlikwidowania zmianowości,
2. Przystosowanie pomieszczeń po gimnazjum na Żłobek. Jest ogromna potrzeba powstania takiej instytucji. Jak zostanę wójtem, to dołożę wszelkich starań, aby Żłobek W Mieścisku funkcjonował i służył mieszkańcom.
3. Hala widowiskowo — sportowa przy Szkole Podstawowej W Mieścisku. Jest ogromna potrzeba na taki obiekt, który z jednej strony służyłby dzieciom w ciągu dnia podczas zajęć z kultury fizycznej, popołudniami mieszkańcy mogliby korzystać z obiektów sportowych — Nasi mieszkańcy muszą wypożyczać hale w Skokach. Ponadto klub sportowy Sokół Mieścisko mógłby korzystać z profesjonalnej hali w zimie i w godnych warunkach przyjmować gości. Kolejny nieoceniony aspekt takiego obiektu to organizacja imprez kulturalnych czy koncertów, na które można by zapraszać większą liczbę mieszkańców Naszej Gminy i nie tylko. Hala miałaby się składać z boiska, siłowni, sali fitness oraz trybun.
4. Pobudowanie Windy przy Ośrodku Zdrowia wraz z remontem istniejących schodów i przejściem pomiędzy Apteką a ośrodkiem.
5. Zagospodarowanie Parku Św. Huberta: stwórzmy prawdziwy park z drzewami ławeczkami i oświetleniem, aby mieszkańcy Mieściska mogli miło spędzać czas, spacerując czy odpoczywając W parku.
6. Internet światłowodowy: dołożę wszelkich starań, aby taki internet mógł być w jak największej części Naszej Gminy.
7. Gazyfikacja: poczynię starania, aby zgazyfikować — jak najszybciej — Naszą Gminę. Wiem, że te starania rozpoczął urzędujący włodarz Andrzej Banaszyński. W tym roku od strony Wągrowca nitka gazociągu zostanie pobudowana do Miejscowości Zbietka, natomiast w przyszłym roku gazociąg ma zasilać największą fabrykę paszową w Mieścisku De Heus co oznacza też, że mieszkańcy Mieściska będą mogli korzystać z ekologicznego paliwa.
8. Chcemy wdrożyć program "Czyste Powietrze" dla osób indywidualnych w związku z przyszłą gazyfikacją Gminy Mieścisko z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
9. Chcemy wytyczyć i zbudować ścieżki rowerowe na terenie Naszej Gminy.
III. Działania prospołeczne i prozdrowotne
1. Aktywizacja seniorów: Stworzenie Rady Seniorów jako ciało doradcze dla samorządu, a co najważniejsze i jestem przekonany, że taka potrzeba w Mieścisku się pojawia Uniwersytet Trzeciego Wieku pod patronatem Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium W Gnieźnie, która ma ogromne doświadczenie w takiej działalności, chociażby w Wągrowcu, Wrześni czy w ostatnich dniach w Gołańczy.
2. Działania wspierające Szkołę Podstawową w Mieścisku poprzez doposażanie w sprzęt komputerowy i pomoce naukowe.
3. Dofinansowanie zajęć z nauki pływania dla dzieci z naszej szkoły.
4. Działania na rzecz poprawy oferty ruchowej dla dzieci i młodzieży poprzez pobudowanie placów zabaw, siłowni zewnętrznych w poszczególnych miejscowościach.
5. Troska o rozwój aktywnego spędzania czasu w wolne niedziele (kino za rogiem, hala widowiskowo sportowa, wydarzenia i imprezy kulturalne, patriotyczne, sportowe).
6. Budżet obywatelski. Przeznaczymy pewne środki, o których będą decydować mieszkańcy naszej Gminy, na co mają być wydatkowane.
7. Wspieranie organizacji pozarządowych z budżetu gminy na rozwój i działalności statutowej, bowiem takie organizacje są motorem napędowym integracji mieszkańców.
8. Zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu poprzez dostęp do internetu światłowodowego, dołożyć wszelkich starań, aby taki Internet mógł być w jak największej części Naszej Gminy.
9. Stworzenie biura obsługi interesanta w Urzędzie Gminy, gdzie każdy zostanie obsłużony i otrzyma pomoc, chociażby z wypełnieniem dokumentów.
10. Deklaruję, że w większych miejscowościach raz na kwartał będę miał dyżur, aby mieszkańcy mogli przyjść, porozmawiać o sprawach dla nich i dla swoich miejscowości ważnych. Chcę być bliżej mieszkańców, chcę z Nimi wspólnie rozwijać Naszą Gminę.
IV. Bezpieczeństwo
1. Pobudowanie zatok przystankowych w poszczególnych miejscowościach Naszej Gminy we współpracy z Powiatowym Zarządem Dróg.
2. Dbanie o bezpieczeństwo na drogach: dobre oznakowanie, znaki ograniczania prędkości, widoczne przejścia dla pieszych.
3. Pobudowanie nowych wiat przystankowych.
4. Bezpieczne otoczenie i ochrona środowiska: czyste powietrze, czysta woda, czysta ziemia. Dofinansowanie wymiany pieców na ekologiczne, dofinansowanie ogniw fotowoltaicznych oraz pomp ciepła, jednym słowem szukanie środków z funduszu ochrony środowiska na projekty ekologiczne.
5. Bezpieczna ścieżka rowerowa łącząca Mieścisko z Wągrowcem we współpracy z gminą Wągrowiec i z Wielkopolskim Zarządem Dróg Wojewódzkich.
6. Zabiegnie z gminą Kłecko o poprawę stanu drogi wojewódzkiej łączącej Mieścisko z Gnieznem i drogą ekspresową S5, to takie nasze ”okno na świat”
7. Wspieranie straży pożarnej: doposażaniu ich w sprzęt niezbędny do ratowania ludzi i mienia Naszych mieszkańców. Priorytetem jest zakup średniego bojowego wozu gaśniczego z napędem na cztery kola. Kolejną kwestią dla druhów strażaków z terenu Gminy jest umundurowanie bojowe i wyposażenie w podstawowy sprzęt zużywający się podczas akcji.
- Szanowni Państwo, decyzję kandydowaniu podjąłem w momencie, kiedy otrzymałem wyniki analizy finansowej budżetu, którą zleciłem firmie zewnętrznej, gdyż nie chciałbym tylko wydawać dowodów osobistych i zarządzać Gminą. Nie szukam pracy, bo mam bardzo dobrą. Chcę coś dobrego zrobić dla mieszkańców Naszej Gminy. Z materiałów, jakie otrzymałem wynika, iż od roku 2019 i 2020 gmina może w celu sfinansowania nowych inwestycji sięgnąć po nowe zobowiązania w wysokości maksymalnie oczywiście 9,5 mln zł. Mając taką kwotę, dołożę wszelkich starań, aby kolejną taką kwotę, a może nawet większą, pozyskać ze środków zewnętrznych: środków unijnych bądź krajowych. Proszę o zaufanie, a nie zawiodę Państwa, bowiem będę tak gospodarował zasobami samorządu Gminy Mieścisko, jak dobry menedżer. Moje piętnastoletnie doświadczenie w prowadzeniu przedsiębiorstwa pozwoli mi skutecznie działać na rzecz naszej Małej Ojczyzny, jaką jest Gmina Mieścisko - podsumował swoje wystąpienie Leszek Bodus, kandydat na wójta Gminy Mieścisko.