150 bażantów trafiło do środowiska naturalnego, czy uda się odbudować populację?

Gmina Wągrowiec walczy o odbudowę populacji zwierzyny drobnej. W trakcie tegorocznej akcji wypuszczono 150 bażantów.

- W ramach akcji proekologicznej przeprowadzonej przez Gminę Wągrowiec wspólnie z Kołem Łowieckim nr 28 „Szarak” w Wągrowcu, Kołem Łowieckim nr 87 „Drop” w Poznaniu oraz Kołem Łowieckim nr 32 „Jeleń” w Wągrowcu, zakupiono i wypuszczono do środowiska naturalnego 150 sztuk bażantów. Bażanty wypuszczono w  okolicach miejscowości: Kołybiec, Siedleczko, Koninek, Rgielsko, Bracholin, Sienno, Przysieczyn, Ochodza. Koszt przedsięwzięcia polegający na zakupie ptaków został sfinansowany ze środków Gminy Wągrowiec i wyniósł 4 500 zł — poinformował Przemysław Majchrzak, wójt gminy Wągrowiec.

Ptaki zostały wyhodowane przez OHZ Ptaszkowo Gospodarstw Rolne i wysiedlone w środowisko naturalne. Jest to już kolejne przedsięwzięcie mające na celu odbudowę populacji zwierzyny drobnej. W latach ubiegłych na terenie gminy Wągrowiec wypuszczono nie tylko bażanty, ale również kuropatwy i zające.

Adaptacja ptaków potrwa kilka tygodni. Koła Łowieckie działające na terenach gdzie wypuszczono ptaki, zapewnią im dostęp do paszy oraz wody. Akcja okazała się niezbędna, ponieważ populacja bażantów w środowisku naturalnym w ostatnich latach bardzo spadła. Głównymi przyczynami był intensywny rozwój rolnictwa, wzrost liczebności drapieżników (lisów) oraz nieprawidłowa gospodarka łowiecka.


Bażant jest elementem obcym w naszej faunie wprowadzonym w XVI wieku. Populacja jego jest ciągle podtrzymywana przez ptaki wysiedlane w celach łowieckich. Bażant łowny prowadzi poligamiczny tryb życia, w którym na jednego koguta średnio przypada 5 kur. Samica tworzy gniazdo na ziemi, bardzo dobrze ukryte wśród roślinności. Od kwietnia do czerwca samica składa 8-12 brązowo-zielonkawych jaj. Jajami i młodymi zajmuje się wyłącznie samica. Chwilę po wykluciu się wyprowadza młode z gniazda, które może przyciągnąć drapieżniki. Młode pozostają pod opieką matki przez 80 dni. Dorosłe bażanty żywią się prawie wyłącznie pokarmem roślinnym: nasionami, owocami i pędami roślin. Natomiast młode w pierwszych tygodniach życia karmione są drobnymi bezkręgowcami. Terytorium to miejsca występowania bażantów obu płci, a ich wybór należy do samców. Są one kształtu owalnego o powierzchni 3-14 ha. Terytoria służą do odbycia toków, które trwają od marca do końca czerwca. Gniazdo zakłada bażancica najchętniej na uprawach polnych. Najmniejsze gniazdo liczyło 6 jaj, a największe 17 jaj. Kura po złożeniu tylu jaj ile może obsiąść, rozpoczyna wysiadywanie. Nie ucieka z gniazda nawet przed drapieżnikiem. Wylęg jaj trwa 23-25 dni i zależy od ilości jaj w gnieździe. Kura z pisklętami tworzy grupę rodziną przez 7-9 tygodni. Pisklęta bażancie do 3 tygodni życia nie wydzielają tzw. odwiatru, przez co nie są wyczuwalne dla drapieżników.


Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty