Chwała Powstańcom Wielkopolskim, wielkopolskie drogi do niepodległości

Od prawie trzydziestu lat na przełomie grudnia i stycznia z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Łekna organizowane są obchody rocznicowe upamiętniające powstańców wielkopolskich.

Od momentu nadania imienia Powstańców Wielkopolskich Szkole Podstawowej w Łeknie w uroczystościach uczestniczy delegacja jej społeczności, a od 5 lat szkoła stała się współorganizatorem obchodów. Setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego świętowana była w Łeknie 30 grudnia 2018 r. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 16.00 mszą w intencji powstańców wielkopolskich w kościele parafialnym pw. Świętych Piotra I Pawła w Łeknie. Wyjątkowy charakter nabożeństwa podkreślał wystrój świątyni, licznie przybyłe delegacje z pocztami sztandarowymi oraz obecność członków grup rekonstrukcji historycznej Saper wielkopolski i Rogatywka, którzy w strojach powstańczych pełnili honorową wartę. Warto również podkreślić udział członków Towarzystwa, którzy ubrani byli w stroje z epoki lub stroje pałuckie.

Po zakończeniu mszy zebrani przeszli na Rynek, gdzie po wystąpieniu prezesa Towarzystwa Miłośników Łekna — Zbigniewa Tomczaka, wcielającego się w Ignacego Jana Paderewskiego, nastąpił wystrzał armatni o co zadbał Edward Łopata, a po nim przybyłe delegacje władz samorządowych gminnych i powiatowych, stowarzyszeń i organizacji oraz jednostek organizacyjnych z terenu Gminy Wągrowiec, a także rodziny powstańców wielkopolskich i mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze przed tablicą komendanta łekieńskiego oddziału, Antoniego Czarneckiego. Na koniec wszyscy zebrani wraz z chórem zaśpiewali Rotę.

Następnie wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, Beata Górna zaprosiła wszystkich do szkoły, dokąd udało się kilkaset osób przy dźwiękach pieśni powstańczych. Uczestnicy pochodu zatrzymali się przed budynkiem szkoły, gdzie Wójt Gminy Wągrowiec Przemysław Majchrzak i przedstawiciele rodzin powstańców dokonali symbolicznego odsłonięcia muralu upamiętniającego powstańców wielkopolskich Ziemi Łekneńskiej. Przedstawia on miejsca związane z walkami powstańców: przysięgę na Rynku, Antoniego Czarneckiego dowódcę walk pod Wysoką, zdobycie przez powstańców mostu na Noteci w Białośliwiu i wiwatujący z radości zwycięstwa tłum mieszkańców, wśród których widać uwiecznione na podstawie autentycznych zdjęć sylwetki powstańców. Wykonawcami muralu są Marek Laskowski i Mikołaj Sętowski — artyści z Częstochowy.

Po odsłonięciu muralu uczestnicy obchodów udali się do sali gimnastycznej na dalszą część uroczystości, a delegacje złożyły kwiaty pod znajdującą się w holu szkoły tablicą upamiętniającą powstańców Ziemi Łekneńskiej.

W pięknie przystrojonej na uroczystość szkole wszystkich zebranych gorąco powitał dyrektor Jacek Brzostowski, a następnie zaprosił do obejrzenia widowiska przygotowanego przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli Beaty Górnej, Arlety Szczepaniak i Tomasza Kotwicy. Młodych wykonawców wspierały dwa wągrowieckie chóry – THE HOOR i Chór Kameralny pod kierownictwem Tomasza Kotwicy. W widowisku obrazującym wielkopolską drogę do niepodległości zaprezentowano tańce narodowe i inscenizacje obrazujące wydarzenia historyczne, które uzupełnione zostały przez wiersze i piosenki podkreślające patriotyczny wymiar uroczystości. Połączone chóry dzieci i dorosłych wykonały dwa utwory ściśle związane z Powstaniem Wielkopolskim: Gdy szedłem raz od warty i Marsyliankę wielkopolską. Dodatkowo chór THE HOOR i KAMERALNY wykonały dwie pieśni patriotyczne o charakterze romantycznym - Białe róże oraz O mój rRozmarynie. Kilkusetosobowa publiczność wypełniająca po brzegi salę owacją na stojąco podziękowała wszystkim występującym, a następnie przyłączyła się do zaintonowanej przez chór kolędy.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście starosta Tomasz Kranc, wójt Gminy Wągrowiec Przemysław Majchrzak i Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Łukaszczyk. Na koniec w imieniu rodzin powstańców wystąpiła pani Elżbieta Tucholska (wnuczka powstańca A. Czarneckiego), która podziękowała organizatorom za tak godne kultywowanie pamięci o powstańcach wielkopolskich.

Dziękując potomkom powstańców, którzy przybyli z różnych miejscowości gminy czy powiatu, ale i z bardziej odległych (np. Poznania, Bydgoszczy), prezes TMŁ Z. Tomczak zaprosił ich na scenę. Przedstawiciele władz samorządowych wręczyli im przygotowane przez organizatorów uroczystości podziękowania w postaci pamiątkowych dyplomów.

Ostatnim punktem tej części obchodów było wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Łeknie. Na koniec zaśpiewano Hymn szkoły.

Po nim prowadząca uroczystość zaprosiła wszystkich do części dydaktycznej szkoły, gdzie na pięknie przystrojonych stołach czekały na gości powstańczy żurek i kanapki, a do kawy lub herbaty -anyżki komendanta, pyszne pączki oraz inne słodkości.

Uroczystości towarzyszyła wystawa podsumowująca projekt STULATKOWIE POSZUKIWANI, na której zaprezentowano uzyskane za pośrednictwem uczniów informacje o osobach, które urodziły się w roku 1918 lub 1919, czyli w latach odzyskania przez Wielkopolskę niepodległości. Wystawę uzupełniała ekspozycja poświęcona Powstaniu Wielkopolskiemu.

Zainteresowani gości mogli także uzyskać wydaną z okazji setnej rocznicy wybuchu powstania broszurę, opowiadającą o przebiegu powstania w Łeknie, zatytułowaną „Łekno i okolice w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919” autorstwa Marcina Moeglicha, a wydaną przez Towarzystwo Miłośników Łekna przy wsparciu Gminy Wągrowiec.

Goście mogli nabyć również powstańcze pamiątki, pocztówki, publikacje oraz płyty.

W przygotowanie uroczystość zaangażowanych było wiele osób: członkowie Towarzystwa Miłośników Łekna, dyrekcja, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łeknie, pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Łeknie, Wójt Gminy Wągrowiec, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Łeknie, druhowie OSP w Łeknie, członkowie Klubu Seniora Cystersi. Podziękowania należą się wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób pomogły organizatorom gminnych obchodów rocznicowych w ich godnym przygotowaniu.



Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!


Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty