Policjanci zatrzymali 44-letniego stalkera z Wapna

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który podejrzany jest o uporczywe nękanie jednej z mieszkanek Wągrowca. Na wniosek prokuratury, sąd wydał postanowienie o jego tymczasowym aresztowaniu.

- Zatrzymany przez policjantów 44-letni mieszkaniec Wapna, jak wynika z przyjętego zawiadomienia, nękał pokrzywdzoną kobietę od dłuższego czasu. Mężczyzna nachodził kobietę w miejscu pracy – pokrzywdzona wykonuje usługi dla obywateli. Podczas jednego z takich zajść, zdecydowała się wezwać na miejsce Policję. Interweniujący policjanci, po wyjaśnieniu okoliczności, wytłumaczyli mężczyźnie, że takie zachowanie jest prawnie zabronione, decydowali też o ukaraniu mężczyzny mandatem karnym — poinformował sierż. sztab. Dominik Zieliński, oficer prasowy KPP w Wągrowcu.

Na tej interwencji jednak się nie zakończyło. Pokrzywdzona zdecydowała się złożyć zawiadomienie o jej nękaniu.

- W trakcie składania zawiadomienia, opowiedziała policjantom o niepokojących sytuacjach, kiedy to mężczyzna wysyłał jej SMS-y o nagabujących treściach, śledził ją, robił zdjęcia jej i rodzinie. Kobieta czuła się zagrożona — dodaje oficer prasowy wągrowieckiej komendy.

Mężczyzna tak bardzo interesował się kobietą, że w czasie, kiedy ta składała zawiadomienie w wągrowieckiej komendzie, przyjechał na parking tuż przed komendą. Kiedy pokrzywdzona wyszła z budynku i wsiadła do samochodu, oprawca podszedł do jej auta. Całe zdarzenia zauważyli policjanci i zatrzymali mężczyznę.

- Podejrzany usłyszał zarzut uporczywego nękania. W trakcie prowadzonego pod nadzorem prokuratury postępowania wyjaśniane będą wszystkie okoliczności, m.in. motywy, jakimi się kierował. Na wniosek prokuratora, sąd zadecydował o zastosowaniu wobec zatrzymanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Przestępstwo to podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 - podsumowuje sierż. sztab. Dominik Zieliński, oficer prasowy KPP w Wągrowcu.


Stalking jest często powiązany z czynami karalnymi, tj. obrazą i zniewagą, zniszczeniem mienia, przemocą domową. Przykładowe zachowania definiowane jako stalking to śledzenie ofiary, osaczanie jej (np. poprzez ciągłe wizyty, telefony, SMS-y, pocztę elektroniczną, podarunki) i ciągłe, powtarzające się nagabywanie. Działania te są szczególnie niebezpieczne, gdy mogą przybrać formę przemocy fizycznej, zagrażającej życiu ofiary.

W polskim kodeksie karnym stalking (zdefiniowany jako uporczywe nękanie powodujące uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotne naruszenie prywatności) od 6 czerwca 2011 r. stanowi przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności do 3 lat (art. 190a § 1 k.k.) lub – w przypadku doprowadzenia ofiary do próby samobójczej – do 10 lat. Osoba dopuszczająca się stalkingu nazywana jest stalkerem.


Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty