Gmina Mieścisko otrzymała bardzo duże dofinansowanie z Funduszy Europejskich na termomodernizację Szkoła Podstawowa w Mieścisku, w wysokości 6 655 589,64 złotych.
Środki pochodzą z Funduszy Europejskich, a dokładnie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+) dla inwestycji związanych z modernizacją energetyczną obiektów użyteczności publicznej (są to ostatnie środki unijne z perspektywy 2014-2020).
- Termomodernizacja jest jednym z kluczowych elementów oszczędzania energii i obniżania emisji CO2, co stanowi jeden z głównych celów Unii Europejskiej, ale także Polski, szczególnie w obecnych czasach kryzysu energetycznego. Moja radość jest tym większa, że nasza gmina otrzymała NAJWIĘKSZE dofinansowanie ze wszystkich wielkopolskich gmin i powiatów — poinformował Przemysław Renn, wójt Mieściska.
Dzisiaj w siedzibie Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu wójt Mieściska Przemysław Renn podpisał umowę z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego Markiem Woźniakiem na dofinansowanie zadania pod nazwą "Termomodernizacja obiektu użyteczności publicznej - Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Mieścisku".
- Do tego zadania przygotowywaliśmy się od 3 lat, szczegółowo opracowując niezbędną dokumentację zarówno budowlaną, jak i aplikacyjną, co jak widać przyniosło oczekiwane efekty - dodaje Przemysław Renn.
Co oznacza ta inwestycja dla Gminy Mieścisko?
Zadanie, którego całkowita wartość to ponad 8,5 miliona złotych (różnica stanowi wkład własny gminy), obejmuje bardzo szeroki zakres prac w budynku głównym szkoły (budynek A, zwany przez niektórych "dużą szkołą", w tym m.in.:
✅️ kompleksowe ocieplenie budynku — wszystkie ściany oraz dachy wraz z wykonaniem elewacji;
✅️ kompleksową wymianę stolarki okiennej i drzwiowej na nową o profilach aluminiowych;
✅️ instalacja fotowoltaiczna (PV) na dachu budynku;
✅️ wymiana posadzek wraz z wykonaniem nowych z izolacją termiczną na poziomie -1,
✅️ wymiana posadzki w sali gimnastycznej (z wykonaniem nowej nawierzchni tzw. bezpiecznej dla uprawiania sportu);
✅️ remont szatni przy sali gimnastycznej oraz gabinetów higienistki i dentysty;
✅️ zastąpienie pustaków szklanych w elementach konstrukcyjnych (tzw. luksfery) profilami okiennymi ALU;
✅️ remont wszystkich sanitariatów szkolnych analogicznie do tych wyremontowanych na 2. piętrze;
✅️ kompleksowa wymiana oświetlenia w całym budynku wraz z niezbędną przebudową instalacji elektrycznej;
✅️ przebudowa niektórych przegród ściennych i pomieszczeń;
✅️ wiele, wiele innych prac, których nie sposób tu wymienić.
W najbliższych dniach, w wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego, zostanie wyłoniony wykonawca generalny, który zrealizuje całość zaplanowanych prac.
Ze względu na rozległość prac oraz założony termin realizacji - wszystko powinno być gotowe przed rozpoczęciem roku szkolnego 2023/2024 (czyli najpóźniej 1 września 2023), niezbędne będzie przeorganizowanie pracy szkoły.
- Mając na uwadze konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa uczniów i pracowników szkoły oraz warunków do kontynuowania nauki w bieżącym roku szkolnym, powołany przeze mnie zespół roboczy opracował plan, który pozwoli realizować naukę szkolną w trybie stacjonarnym i bez zmianowości w pozostałych budynkach szkolnych i okołoszkolnych przy ul. Św. Wojciecha. O szczegółach będziemy informować sukcesywnie wszystkich zainteresowanych, w szczególności rodziców, uczniów i nauczycieli. Niewątpliwie powyższe zadanie będzie wymagało od nas wszystkich - władz gminy, dyrekcji szkoły, kadry pedagogicznej i niepedagogicznej, uczniów i ich rodziców, pracowników jednostek gminnych i wszelkich zainteresowanych osób - wiele cierpliwości, elastyczności, wyrozumiałości i gotowości na czasowe niedogodności. Niemniej jednak ta wielomiesięczna praca pozwoli nam na przeprowadzenie modernizacji, która docelowo ma wpłynąć na komfort wszystkich użytkowników tego obiektu — podsumowuje wójt Mieściska.