Hubert Czarnecki, członek Zespołu Obrączkarskiego Rościnno, odwiedził Łekno, gdzie zaobrączkował miejscowe bociany.
W trakcie spotkania Czarnecki podzielił się swoją wiedzą na temat tych majestatycznych ptaków, a także przeprowadził obrączkowanie na oczach zgromadzonych.
W gnieździe w Łeknie znaleziono aż cztery młode bociany. W Siedleczku w jednym gnieździe był jeden młody, a w drugim trzy, natomiast w Kołybcu dwa. Ciekawostką jest, że bocian urodzony w 2019 roku w łekneńskim gnieździe, teraz zamieszkał w Budziszewku.
Obrączkowanie bocianów ma na celu zebranie jak największej ilości informacji o każdym osobniku. Poznanie zwyczajów i potrzeb tych ptaków jest kluczowe dla ich ochrony. Obrączkowanie jest całkowicie bezpieczne dla ptaków, pod warunkiem, że jest przeprowadzane przez wykwalifikowanych specjalistów, w odpowiedni sposób i we właściwym czasie.
Bocianie pisklęta są obrączkowane, gdy mają około 4-6 tygodni. Ich wiek jest oceniany na podstawie pomiaru długości dzioba, który w tym wieku powinien wynosić około 13 cm. Bocianom zwykle zakłada się dwie obrączki - metalową i plastikową. Na obrączce znajduje się skrócony adres centralnej stacji obrączkowania oraz unikalny kod literowo-cyfrowy, który jest swoistym numerem PESEL ptaka.
Dzięki zebranym informacjom naukowcy mogą zdobyć wiedzę na temat przemieszczania się ptaków, ich długości życia, potomstwa i innych aspektów ich biologii.
Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!