Forum Szlaku Cysterskiego organizowane jest przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich w Polsce i lokalne samorządy. W tym roku, 12. forum odbyło się w Owińskach, Wągrowcu i Łeknie.
Forum to nie tylko miejsce wymiany poglądów na temat organizacji szlaku na ziemiach Polski, ale także platforma do integracji działań. W 2023 roku stowarzyszenie postarało się, aby forum odbyło się w Wielkopolsce, z udziałem Gminy Wągrowiec.
Podczas forum, uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się więcej o projekcie Cisterscapes, czyli Cysterskie krajobrazy łączące Europę, który skupia się na krajobrazie pocysterskim, stworzonym przez cystersów i przetrwałym do dzisiaj. Projekt ten, zainicjowany przez Powiat Bamberg, obecnie obejmuje siedemnaście ośrodków pocysterskich w Europie.
🎬 Materiał wideo
Dr Maciej Przybył podczas forum, przypomniał wszystkim sylwetkę nieżyjącego już profesora Andrzeja Marka Wyrwy, polskiego historyka i archeologa specjalizującego się w dziejach wczesnego średniowiecza oraz historii zakonu cystersów. Przybył, wspominał, że znał profesora Wyrwę prawie 40 lat i od 1984 roku uczestniczył w badaniach archeologicznych, które Wyrwa zainicjował.
Po części merytorycznej, uczestnicy forum wyruszyli na Szlak Cysterski, aby ostatecznie dotrzeć do Muzeum Regionalnego w Wągrowcu. Kolejnym punktem forum była wizyta w Tarnowie Pałuckim, w drewnianym kościele pod wezwaniem świętego Mikołaja, jednym z najwspanialszych obiektów związanych z cystersami w Europie. Uczestnicy odwiedzili też stanowisko archeologiczne, na którym przez wiele lat pracował profesor Wyrwa, kościół w Łeknie, a także Ośrodek Edukacji w Bracholinie.