Woda z wodociągów w Jabłkowie i Kobylcu odbiega od obowiązujących wymagań mikrobiologicznych oraz zawiera zwiększone stężenie manganu, pogorszyła się też jakości wody pod względem bakteriologicznym.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wągrowcu poinformował o słabej jakości wody w wodociągach publicznych w Jabłkowie i Kobylcu. Zobacz jak korzystać z wody.
Wodociąg publiczny Jabłkowo
Miejscowości zasilane: Jabłkowo, Raczkowo, Jagniewice, Glinno, Bliżyce, Wysoka, Rejowiec.
Problem: Woda odbiega od obowiązujących wymagań mikrobiologicznych oraz zawiera zwiększone stężenie manganu. Chociaż mangan nie wpływa negatywnie na zdrowie konsumentów, może wpłynąć na cechy organoleptyczne wody, takie jak zmiana smaku, zapachu, czy zabarwienie armatury. Dodatkowo dezynfekcja wody może powodować pogorszenie smaku i zapachu z powodu zwiększonej zawartości chloru.
Zalecenia: Woda nadaje się do spożycia tylko po przegotowaniu. Gotuj przez co najmniej 2 minuty i pozwól ostygnąć bez gwałtownego schładzania. Można ją też używać do codziennych czynności, takich jak pranie czy mycie podłóg.
Wodociąg publiczny Kobylec
Miejscowości zasilane: Kobylec, Kopaszyn, Bartodzieje, Nowe, Grylewo.
Problem: Badania kontrolne wykazały pogorszenie jakości wody pod względem bakteriologicznym. Dezynfekcja wody może również powodować pogorszenie smaku i zapachu z powodu zwiększonej zawartości chloru.
Zalecenia: Woda nadaje się do spożycia tylko po przegotowaniu. Gotuj przez co najmniej 2 minuty i pozwól ostygnąć bez gwałtownego schładzania.
Trwają prace nad przywróceniem jakości wody do wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. Wszyscy mieszkańcy są proszeni o śledzenie komunikatów i stosowanie się do zaleceń Inspektora Sanitarnego.
Woda bez przegotowania może być stosowana tylko do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych i spłukiwania toalet!