Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i mediacja jest zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej, realizowanym przez Powiat Wągrowiecki w porozumieniu z Gminami: Damasławek, Gołańcz, Mieścisko, Skoki, Wapno, Wągrowiec.
W ramach systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i mediacji w powiecie wągrowieckim funkcjonują trzy punkty:
➢ w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej nr 1 porad prawnych udzielają radcy prawni i adwokaci na podstawie umów zawartych z powiatem wągrowieckim,
➢ w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej nr 2 powiat zlecił prowadzenie nieodpłatnych porad prawnych organizacji pozarządowej wyłonionej w drodze konkursu ofert zgodnie z ustawą o pożytku publicznym i wolontariacie. W 2024 roku powiat powierzył prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej Fundacji Inter Vivos z Warszawy,
➢ w punkcie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego nr 3 powiat zlecił prowadzenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego organizacji pozarządowej wyłonionej w drodze konkursu ofert zgodnie z ustawą o pożytku publicznym i wolontariacie. W 2024 roku powiat powierzył prowadzenie punktu nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego Fundacji Inter Vivos z Warszawy.
Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego świadczą dyżury 4 godziny dziennie przez 5 dni w tygodniu, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.
Uprawniona do uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i mediacji jest każda osoba fizyczna, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniająca innych osób w ciągu ostatniego roku (osoba ta dodatkowo składa oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku). Oświadczenie należy złożyć osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej.
Na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2021r. poz. 945) nieodpłatną pomocą prawną objęte zostały osoby fizyczne – prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku. Nieodpłatna pomoc prawna skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą jest pomocą de minimis, a zatem podlega regulacjom przewidzianym w ustawie z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 702).
W celu skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego należy:
➢ dokonać rezerwacji onlinepod adresem: http://np.ms.gov.pl albo
➢ zadzwonić pod numer telefonu: 665 300 445 (w poniedziałki 08:00-16:00, od wtorku do piątku od 07:30 do 15:30) albo
➢ wysłać e-maila na adres:
Anonimową opinię o udzielonej nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim można przekazać:
➢ pod numerem telefonu: 665 300 445 ;
➢ na adres e-mail:
➢ lub listownie na adres: Starostwo Powiatowe w Wągrowcu, Wydział Spraw Obywatelskich i Zdrowia, ul. Kościuszki 15, 62-100 Wągrowiec
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa oraz harmonogram pracy punktów nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu wągrowieckiego znajdują się:
➢ na stronie internetowej powiatu wągrowieckiego: TUTAJ
➢ w Biuletynie Informacji Publicznej: TUTAJ
➢ na tablicy ogłoszeń Starostwa Powiatowego w Wągrowcu.