Forum „Wielkopolska Wieś Europejska” – 20 lat w Unii Europejskiej

Dzisiaj w Hali Sportowo-Widowiskowej w Gołańczy odbyło się forum pod nazwą „Wielkopolska Wieś Europejska”, zorganizowane z okazji 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Wydarzenie, którego organizatorem było Wielkopolskie Samorządowe Centrum Rozwoju Wsi w Sielinku, miało na celu przybliżenie i podsumowanie, jak przez minione dwie dekady uczestnictwo Polski w Unii Europejskiej zmieniło nasz region.

Gospodarzem wydarzenia był Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski. W forum wzięli udział również przedstawiciele lokalnych samorządów, Lokalnych Grup Działania oraz instytucji realizujących wsparcie ze środków UE.

- 1 maja 2004 roku Polska przystąpiła do Wspólnoty Europejskiej z ogromnymi nadziejami na postęp cywilizacyjny, ekonomiczny i społeczny. Takie nadzieje towarzyszyły również nam, Wielkopolanom. Z perspektywy minionych 20 lat nie sposób kwestionować korzyści, jakie nasz region uzyskał stając się częścią Unii Europejskiej. Jesteśmy świadkami bardzo istotnych zmian w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Wspólna Polityka Rolna to obszar szczególnie mi bliski, ponieważ od wielu lat z ramienia Zarządu Województwa Wielkopolskiego jestem odpowiedzialny za wdrażanie programów finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich — powiedział Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Wielkopolska przez lata realizowała Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), który w perspektywach budżetowych 2007-2013 oraz 2014-2020 okazał się skutecznym narzędziem. Beneficjenci programu w naszym województwie otrzymali dotychczas ponad 2 miliardy złotych, a kwota ta nadal rośnie, ponieważ nowe środki są kontraktowane także w 2024 roku.

Największa część rozdystrybuowanych funduszy unijnych dotyczyła inwestycji w gospodarkę wodno-ściekową, na co przeznaczono ponad 770 milionów złotych. Dzięki temu zbudowano lub zmodernizowano 1840 km sieci kanalizacyjnych i ponad 900 km sieci wodociągowych.

Inwestycje obejmowały również budowę nowoczesnych dróg lokalnych, targowisk oraz świetlic i domów kultury, które stały się centrami kulturalnymi i rekreacyjnymi dla społeczności wiejskich. Ochrona zabytków i tradycyjnej architektury również była priorytetem, dzięki czemu wiele obiektów zostało ocalonych przed zniszczeniem.

Inicjatywa LEADER, realizowana w Wielkopolsce od wielu lat, umożliwiła mieszkańcom aktywne uczestnictwo w decydowaniu o rozwoju swoich małych ojczyzn. Lokalne strategie rozwoju, opracowane z udziałem społeczności lokalnych, odpowiadają na faktyczne potrzeby obszarów wiejskich, a Lokalne Grupy Działania odgrywają kluczową rolę w aktywizacji mieszkańców.

Podczas spotkania głos zabrał również wicewojewoda Jarosław Maciejewski oraz Janusz Woźniak, Prezes Zarządu Stowarzyszenia "Dolina Wełny", który omówił, działalność stowarzyszenia i przybliżył realizowane programy. W forum uczestniczył także starosta wągrowiecki Tomasz Kranc oraz włodarze gmin, radni, mieszkańcy i radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Adam Bogrycewicz.

Na zakończenie wydarzenia nie mogło zabraknąć okolicznościowego tortu.



Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty