Podziękowania dla lokalnych przedsiębiorców na gali Blisko w Mieścisku. Przedsiębiorcy nie otrzymali Nagród Herbu Powiatu Wągrowieckiego, o które wnioskował burmistrz, bo złożone wnioski wymagały "szerszego" uzasadnienia.
W miniony piątek w sali widowiskowej Domu Kultury w Mieścisku odbyła się uroczysta gala Blisko, poświęcona przedsiębiorcom, sponsorom oraz partnerom Miasta i Gminy Mieścisko, oraz Biblioteki Publicznej im. Czesława Chruszczewskiego w Mieścisku.
Wydarzenie było okazją do uhonorowania tych, którzy na przestrzeni ostatniego roku wspierali działalność kulturalną gminy oraz organizację licznych wydarzeń. Podczas uroczystości podziękowania otrzymały zarówno podmioty publiczne, jak i prywatne oraz społeczne.
Jednym z głównych momentów gali było wręczenie gratulacji przedsiębiorcom, którzy w tym roku obchodzili jubileusze prowadzenia działalności gospodarczej. Wyróżnienia otrzymali m.in.:
• Stanisław Majka, właściciel firmy ATUT Auto-Handel-Komis, za 35-lecie działalności,
• Wiktor Rjoboków, właściciel Zakładu Ogólnobudowlanego, również za 35-lecie,
• Justyna Majka, właścicielka AGROL Art. Motoryzacyjne i Przemysłowe, za 30-lecie działalności.
Nagrody przyznano także przedsiębiorcom z krótszym stażem, Elżbiecie Bąk, Mirosławowi Jeziorek, Pawłowi Mroczkowskiemu, Mari Pinkowskiej, Sebastianowi Tomkowiczowi oraz Katarzynie Gronowskiej, którzy obchodzili odpowiednio 25- i 20-lecia swoich firm.
Nie wręczono Nagród Herbu Powiatu Wągrowieckiego
Choć lokalni przedsiębiorcy zostali docenieni podczas gali Blisko, to nie obyło się bez kontrowersji. Burmistrz Mieściska Przemysław Renn, złożył wcześniej wnioski do Zarządu Powiatu o przyznanie Nagrody Herbu Powiatu Wągrowieckiego, co miało stanowić dla przedsiębiorców dodatkowe uhonorowanie wieloletniej działalności. Zarząd Powiatu Wągrowieckiego uznał, że burmistrz Renn powinien uzupełnić złożone wnioski, bo ich zdaniem, samo prowadzenie działalności to za mało.
Regulamin przyznawania Nagrody Herbu Powiatu jasno wskazuje, że wyróżnienie to może być przyznane wyłącznie za wybitne zasługi w rozwoju gospodarczym, społecznym i kulturalnym powiatu. W przypadku wniosku dotyczącego przedsiębiorców z Mieściska, Zarząd uznał, że długotrwała działalność firmy, choć istotna dla lokalnej społeczności, nie spełnia wymogów wykraczających poza codzienne obowiązki zawodowe, które byłyby podstawą do przyznania nagrody.
Burmistrz Renn nie ukrywał swojego rozczarowania decyzją Zarządu Powiatu. W liście do Wicestarosty Wągrowieckiego Jerzego Springera, wyraził zaniepokojenie faktem, że Zarząd nie docenia roli lokalnych przedsiębiorców w rozwoju społeczności. Renn argumentował, że przedsiębiorcy są innowatorami i wprowadzają nowe produkty oraz technologie, co powinno być brane pod uwagę przy ocenie ich zasług. W związku z tym, decyzję Zarządu Powiatu uznał za niesprawiedliwą, a wcześniejsze zaproszenie dla przedstawiciela Powiatu na galę BLISKO – za nieaktualne.
Spór wokół Nagrody Herbu Powiatu Wągrowieckiego otwiera szerszą dyskusję na temat roli lokalnych przedsiębiorców w rozwoju regionu. Czy regulaminy nagród powinny bardziej doceniać codzienny wkład firm w funkcjonowanie społeczności lokalnych? A może powiatowe wyróżnienia powinny pozostawać zarezerwowane dla tych, których działalność faktycznie wykracza daleko poza podstawowe obowiązki zawodowe?