Zima nie zawiodła! Mróz i śnieg towarzyszyły mieszkańcom Skoków przez cały poprzedni tydzień, a w sobotę 15 lutego pogoda stworzyła idealne warunki do drugiej edycji Skockiego Zlotu Morsów.
Wydarzenie odbyło się na plaży jeziora Włókna w Potrzanowie i przyciągnęło 130 uczestników z różnych zakątków regionu.
Przygotowania do lodowej kąpieli
Największym wyzwaniem okazał się gruby lód, który pokrywał jezioro. Warstwa była na tyle solidna, że można było po niej chodzić. Ekipa Morsów Skoki spędziła kilka godzin, wykuwając przerębel o odpowiednich rozmiarach. W ruch poszły piły spalinowe, siekiery i specjalistyczny sprzęt. Udało się przygotować kilkadziesiąt metrów kwadratowych otwartej wody, w której później odbyły się zimowe kąpiele.
Barwny korowód i rozgrzewka
O godzinie 12:00 oficjalnie rozpoczęto zlot. Morsy, ubrane w kolorowe stroje, dumnie prezentowały swoje kluby i emblematy. Następnie przyszedł czas na kluczowy element – rozgrzewkę. Ta część wydarzenia była nie tylko formą wspólnej zabawy, ale przede wszystkim niezbędnym przygotowaniem organizmu do wejścia do lodowatej wody. Pod czujnym okiem Kamili Wojtkowiak uczestnicy wykonali serię dynamicznych ćwiczeń, które pobudziły krążenie i przygotowały ciała do ekstremalnego zimna.
Kulminacyjny moment – wejście do wody
Po wspólnym zdjęciu nadszedł najważniejszy moment zlotu – „Hop w przerębel!”. Uczestnicy jeden po drugim zanurzali się w lodowatej wodzie, dostosowując czas kąpieli do swoich indywidualnych możliwości. Doświadczeni spędzali w jeziorze nawet kilka minut, natomiast debiutanci wchodzili na krótszą chwilę, by stopniowo oswajać się z ekstremalnymi temperaturami.
Burmistrz Skoków Wojciech Cibail osobiście gratulował morsom hartu ducha. Dodatkowo organizatorzy przygotowali dodatkowe atrakcje – na plaży czekała balia z gorącą wodą, w której można było się ogrzać. Nie zabrakło też ogniska, pieczenia kiełbasek i domowych wypieków przygotowanych przez Morsy Skoki. Każdy mógł napić się gorącej herbaty i kawy, aby rozgrzać się po ekstremalnej przygodzie.
Pokaz ratownictwa na lodzie
Ze względu na grubość lodu, strażacy z OSP Skoki przeprowadzili widowiskowy pokaz ratownictwa zimowego. Uczestnicy mogli zobaczyć, jak prawidłowo reagować w sytuacji, gdy ktoś wpadnie do wody po załamaniu się lodu.
Dzięki wspólnemu wysiłkowi udało się stworzyć niezapomniane wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz zimowych imprez w Skokach. Kolejne morsowanie w Skokach w trzecią sobotę lutego 2026 r.