Certfikat Gminy Fair Play 2013 otrzymało Miasto i Gmina Gołańcz. Nagrodę odebrał Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Józef Ryłko.
Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Józef Ryłko odbiera certyfikat dla gminy Gołańcz |
6 grudnia 2013 roku w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie odbyła się uroczysta gala XII edycji konkursu Gmina Fair Play - Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji w roku 2013. Do udziału w XII edycji konkursu zgłosiło się 41 samorządów z całej Polski. Ostatecznie Kapituła Konkursu wyłoniła 39 gmin, które spełniły wymagania konkursu i przeszły pozytywnie procedurę weryfikacyjną uzyskując tym samym tytuł i certyfikat „Gmina Fair Play” 2013 – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji.
W kategorii miast i małych miasteczek Certfikat Gminy Fair Play 2013 otrzymało Miasto i Gmina Gołańcz.
Konkurs "Gmina Fair Play" jest inicjatywą skierowaną do wszystkich gmin, które dbając o interesy społeczności lokalnych stwarzają na swym terenie możliwie najlepsze warunki dla rozwoju działalności gospodarczej i inwestycyjnej. Tytuł, godło promocyjne i certyfikat „Gmina Fair Play”, a także statuetkę Laureata Konkursu dla najlepszych uczestników w poszczególnych kategoriach organizatorzy przyznają na rok. Zastrzegają sobie również prawo cofnięcia lub zawieszenia prawa do tytułu „Gmina Fair Play” w przypadku stwierdzenia zachowania naruszającego idee i cele konkursu.
ZASADY WERYFIKACJI
Konkurs trwa cały rok i przebiega dwuetapowo. By gmina mogła wziąć w nim udział, musi zaświadczyć, że na jej terenie w ciągu minionego roku były realizowane przedsięwzięcia inwestycyjne, że posiadała ona prawo do podejmowania decyzji administracyjnych w zakresie inwestycji przez cały rok (nie ulegało ono zawieszeniu w trakcie roku kalendarzowego).
KORZYŚCI WYNIKAJĄCE Z UDZIAŁU W KONKURSIE - certyfikat „Gmina Fair Play”:
- daje prawo do posługiwania się prestiżowym logo konkursu „Gmina Fair Play”;
- umożliwia nawiązanie kontaktów z rzetelnymi przedsiębiorcami np. uczestnikami i laureatami programu „Przedsiębiorstwo Fair Play”;
- zwraca uwagę potencjalnych inwestorów;
- buduje wizerunek gminy przyjaznej dla inwestorów;
- potwierdza profesjonalizm zarządzających gminą samorządowych menedżerów;
- umożliwia poznanie niezależnej oceny przedsiębiorców i inwestorów (badania ankietowe biznesu przeprowadzane są w gminach uczestniczących w II etapie)
- zapewnia opracowanie przez organizatorów raportu benchmarkingowego dla każdej gminy uczestniczącej w II etapie;
- umożliwia uzyskanie kluczowych argumentów w negocjacjach z inwestorami; (np. gmina jest najlepiej oceniana pod względem szybkości obsługi inwestorów w danej grupie gmin);
- zapewnia poznanie niezależnej oceny zewnętrznej, innej niż ocena lokalna.
Ponadto udział w konkursie to także szeroka promocja gmin w nim uczestniczących.