Sześć prób pozyskania pieniędzy od osób starszych metodą „na wnuczka”. Oszustom nie udało się oszukać żadnej osoby.
- Schemat działania oszusta za każdym razem był podobny. Mężczyzna o zachrypniętym głosie dzwoniąc informował że jest chory, był u lekarza oraz że miał wypadek drogowy i na ten moment potrzebuje większej gotówki, aby pokryć uszkodzenia samochodu. Kiedy osoby próbowały więcej dowiedzieć się o okolicznościach zdarzenia, lub zaczęły wypytywać o dane osoby dzwoniącej, wówczas kontakt się urywał - poinformował sierż. Dominik Zieliński, oficer prasowy KPP w Wągrowcu.
Starsze osoby, które odebrały telefony, nie dały się oszukać dzięki szkoleniu jakie dzień wcześniej przeprowadzili policjanci w Skokach.
- We wtorek, 5 sierpnia, policjanci Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu spotkali się z seniorami w Skokach. Spotkanie prewencyjne poświęcono tematyce sytuacji niebezpiecznych, jakie mogą spotkać seniorów w domu i poza domem. Wówczas w spotkaniu uczestniczyło około 70 osób starszych zrzeszonych w Polskim Związku Emerytów i Rencistów oddział Skoki - tłumaczy sierż. Zieliński.
Policjanci w trakcie spotkania informowali o sposobie działania oszustów. Instruowali również osoby jak postępować w takich przypadkach.
- Dwie osoby, które poinformowały Policję o próbie oszustwa przyznały, że o tym jak mają się zachować dowiedziały się podczas spotkania z funkcjonariuszami. Pozostałe osoby słyszały o podobnych przypadkach oszustw od znajomych, koleżanek, bądź rodziny - dodaje wągrowiecki rzecznik.
Policja przypomina, że w przypadku, gdy zadzwoni osoba informując o zdarzeniu w wyniku którego prosi o przesłanie pieniędzy, potwierdźmy te informacje, zadzwońmy pod 997 i poinformujmy o sytuacji Policję.