W ramach akcji proekologicznej przeprowadzonej przez Gminę Wągrowiec wspólnie z Kołem Łowieckim nr 28 „Szarak” w Wągrowcu zakupiono i wypuszczono do środowiska naturalnego 100 sztuk kuropatw.
fot. Zbigniew Maćko |
Jest to już kolejne przedsięwzięcie mające na celu odbudowę populacji zwierzyny drobnej. Kuropatwy wypuszczono w okolicy miejscowości Kołybiec, Siedleczko i Koninek.
Ptaki zostały wyhodowane przez OHZ ”Ptaszkowo” Gospodarstw Rolne i wysiedlone w środowisko naturalne. Przez pierwszych kilka tygodni w celach adaptacyjnych Koło Łowieckie „Szarak”, na którego obszarze dzierżawy wysiedlono ptaki, zapewniać im będzie dostęp do paszy w karmnikach oraz wody w poidłach, dopóki samodzielnie nie rozpoczną żerowania.
Akcja okazała się niezbędna z uwagi na fakt, iż populacja kuropatw w środowisku naturalnym w ostatnich latach bardzo spadła. Głównymi przyczynami był intensywny rozwój rolnictwa, wzrost liczebności drapieżników (lisów) oraz nieprawidłowa gospodarka łowiecka. Kuropatwa jest popularnym, niewielkim ptakiem łownym, swoim wyglądem przypominającym przepiórkę. Naturalnie występuje na polach uprawnych i w okolicach, miedzach i zakrzaczeniach. Kuropatwy są sprzymierzeńcami rolników, ponieważ ich naturalnym pokarmem są larwy owadów, gąsienice i ślimaki.
Koszt przedsięwzięcia polegający na zakupie ptaków został sfinansowany ze środków Gminy Wągrowiec i wyniósł 3500 zł.