Niedawno na łamach „Tygodnika Wągrowieckiego” ukazał się wywiad z Krzysztofem Poszwą - Burmistrzem Miasta Wągrowca. Wiele miejsca Burmistrz poświęcił sprawom dotyczącym oceny działań samorządu powiatowego.
W mocnych słowach ubolewał nad brakiem właściwej współpracy na linii miasto – powiat. Jako samorządowiec związany z powiatem od samego początku jego powstania z niedowierzaniem i ubolewaniem przyjąłem tę subiektywną – moim zdaniem – ocenę przedstawioną przez Pana Burmistrza Krzysztofa Poszwę.
Gdyby ta ocena dotyczyła relacji pomiędzy mną jako Starostą i Burmistrzem pewnie zostawiłbym to bez reakcji. W dobie wolności słowa każdy ma prawo do własnych ocen i odczuć, nawet jeśli nie są one zgodne z prawdą. W wywiadzie tym jednak Burmistrz ocenia powiat, a więc działania wielu osób, w tym przede wszystkim radnych Rady Powiatu. Nie mogę więc pozostawić tych stwierdzeń bez odpowiedzi, choćby z powodu szacunku wobec tych, którzy działają dla dobra wspólnoty powiatowej, której miasto jest częścią.
Ale przejdźmy do konkretów.
Pan Burmistrz zarzuca, że zła współpraca wynika z braku wspólnej idei i wizji. Samorząd powiatowy od samego początku powstania był świadomy jak ważna jest współpraca pomiędzy wszystkimi samorządami. Nadrzędną ideą dla nas była realizacja potrzeb naszych mieszkańców. Dlatego też już w 2002 roku powiat wystąpił z inicjatywą powołania Stowarzyszenia Jednostek Samorządu Terytorialnego „Komunikacja”, którego celem było poprawienie dostępności komunikacyjnej z Poznaniem i Bydgoszczą. Pomysł ten zjednoczył we wspólnym działaniu nie tylko gminy naszego powiatu. Zmodernizowana droga nr 196 do Poznania, modernizacja linii kolejowej Wągrowiec - Poznań, przejęcie dworców kolejowych, budowa obwodnicy Wągrowca to tylko niektóre wyniki naszych wspólnych zabiegów i działań. W tym roku stowarzyszenie „Komunikacja” sfinansowało stworzenie wstępnej koncepcji budowy V odcinka obwodnicy Wągrowca na odcinku Kaliska – Durowo, które jest pierwszym krokiem do wpisania tego zadania w plany inwestycyjne województwa.
Wągrowiec dla powiatu jest miejscem szczególnym. To nie tylko stolica powiatu, ale i miejsce gdzie swoją siedzibę mają powiatowe jednostki organizacyjne i inne ważne instytucje o zasięgu powiatowym – szkoły ponadgimnazjalne, szkoły specjalne, Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza, Bursa Szkolna, Biblioteka Powiatowa, Starostwo Powiatowe, Powiatowy Urząd Pracy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna Powiatowy Zarząd Dróg, Zespół ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności, Szpital, Straż Pożarna, Policja, Sanepid, Inspekcja Budowlana czy Weterynaria. Obiekty, w których mieszczą się te instytucje to miejsca pracy oraz wizytówka miasta. Wysiłkiem nakładów finansowych powiatu zrealizowano ich modernizację. Dzięki temu poprawiono nie tylko właściwości energetyczne budynków, ale i podniesiono ich estetykę. Kiedy w 2009 roku miasto podjęło się budowy Aquaparku powiat wsparł te działania. Przekazał na ten cel 3 mln złotych dotacji oraz oddał działkę pod budowę Aquaparku o wartości około 5 mln złotych, co umożliwiło realizację tego obiektu, z którego mogą korzystają mieszkańcy powiatu.
Pan Burmistrz z niepokojem patrzy na sytuację szpitala mówiąc o jego bardzo złej kondycji finansowej. Sytuacja naszego szpitala nie odbiega od innych placówek medycznych w Polsce. Problemy wszędzie są podobne i wynikają przede wszystkim ze zbyt niskiej kontraktacji usług zdrowotnych. Tego typu wypowiedzi na pewno jednak nie pomagają szpitalowi. Powiat na modernizację szpitala, jego doposażenie i podniesienie jakości świadczenia usług medycznych przeznaczy w 2017 i 2018 roku 17,5 mln złotych. Wraz z informatyzacją, dofinansowaną ze środków unijnych, kwota ta wyniesie ponad 20 mln złotych. Nie ma też zagrożenia, aby szpital nie wywiązał się ze swoich zobowiązań i uiścił miastu jak co roku kwotę blisko 64 tysięcy złotych z tytułu podatku od nieruchomości. Oczywiście dziękujemy Panu Burmistrzowi za przekazanie przez miasto kwoty 11 tysięcy złotych na zakup drobnego sprzętu dla szpitala.
Nie mogę również zgodzić się ze stanowiskiem, że „inne potrzeby spychane są na dalszy plan”. Modernizacja szpitala jest dużym, ale nie jedynym zadaniem realizowanym przez powiat. Krzywdzącym jest stwierdzenie, że powiat zapomina o inwestycjach drogowych w Wągrowcu. Pan Burmistrz wspomniał w wywiadzie, że dopiero zaczął urzędowanie, może więc nie pamięta bądź nie ma wiedzy jakie drogi były przebudowane i remontowane w mieście na przestrzeni ostatnich 15 lat. Warto przypomnieć chociażby ul. Janowiecką, Straszewską, Leśną, Lipową, Średnią czy też Bartodziejską. Ogółem na zadania drogowe w mieście przeznaczyliśmy w ostatnich latach ponad 10,5 mln złotych. Pozyskaliśmy również dotacje zewnętrzne ze środków unijnych. Nasza współpraca nie ogranicza się jedynie do inwestycji drogowych. Poza nimi wsparliśmy dotacją w wysokości 500 tysięcy złotych rewitalizację dworca PKP w Wągrowcu. Nie zapominamy także o rozwoju osobistym naszych mieszkańców – wspieramy klub sportowy „Nielba” oraz Państwową Szkołę Muzyczną im. Bronisława Zielińskiego. Na te dwie, ważne z punktu widzenia społecznego instytucje, przekazaliśmy w ostatnich 3 latach blisko 200 tysięcy złotych. Użyczamy także nieodpłatnie pomieszczenia służące MDK w Wągrowcu, wspieramy Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Nieprawdziwe jest również stwierdzanie, że Powiat Wągrowiecki nie otrzymał dwa lata z rzędu dofinansowania zewnętrznego z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Pragnę przypomnieć, że w ubiegłym roku przebudowa drogi powiatowej w Dąbrowie została w 50% dofinansowana właśnie z tego programu.
Przykro mi, że Burmistrz tak negatywnie ocenia wieloletnią współpracę pomiędzy powiatem i miastem. Dwa lata to moim zdaniem zdecydowanie za krótko, by ferować tak negatywne opinie. Co gorsze, słowa Burmistrza w moim odczuciu, sugerują złe intencje powiatu względem miasta. To błędna interpretacja faktów przez Pana Burmistrza. Dodam również, że w 2017 roku władze powiatu wągrowieckiego planują opracować dokumentacje techniczne na budowę ulicy Nad Nielbą oraz ulicy Grzybowej. Warto podkreślić, że w przypadku przebudowy ulic miejskich istotne jest także działanie władz miasta. Miasto odpowiada za budowę głównego kolektora kanalizacji deszczowej, bez tego inne prace nie mogą ruszyć. Ponadto w tym roku planowane są także przebudowy chodników przy ulicy Rgielskiej oraz ulicy Bobrownickiej. Warto przypomnieć, że powiat płaci miastu corocznie 130 tys. zł za odprowadzenie wód opadowych i roztopowych z ulic i placów powiatowych.
Osobiście cieszę się z rozwoju miasta i kolejnych ambitnych planów. Skorzystają z nich mieszkańcy miasta, czyli także mieszkańcy powiatu, zasługują jednak oni na rzetelną informację od włodarza miasta.
Starosta Wągrowiecki
Tomasz Kranc