Po raz kolejny w Wągrowcu pojawią rekonstruktorzy historycznych ugrupowań wojskowych, które przed stu laty uczestniczyły w walkach o odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Tym razem główne uroczystości tamtych wydarzeń odbędą się w okolicach wągrowieckiego dworca kolejowego. Na to niezwykłe spotkanie z historią zapraszamy 20 października od godz. 13:00. Będzie wówczas można podziwiać m.in. umundurowanie i uzbrojenie saperów, a także repliki samolotu FOKKER DVIII oraz wozu pancernego Erhardt M17.
W programie wydarzenia:
* Wojska specjalne – diorama, prezentacja umundurowania i uzbrojenia saperów (Stowarzyszenie Historyczne „Saper Wielkopolski”)
* Wojska lotnicze – replika samolotu FOKKER DVIII (Grupa Historyczna Stacja Lotnicza Ławica)
* Wojska pancerne – replika wozu pancernego Erhardt M17
* Piechota, strzelcy wielkopolscy – diorama, prezentacja umundurowania i uzbrojenia (Kościańska Rezerwa Skautowa)
* Wystawa i prelekcja historyczna
I Batalion Saperów Wielkopolskich został sformowany wkrótce po wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uczestnicząc w działaniach wojennych na froncie północnym powstania, walnie przyczynił się do zdobycia niemieckiego pociągu pancernego pod Rynarzewem 17 lutego 1919 roku. Kilka miesięcy później saperzy zostali skoszarowani w Wągrowcu, w którym uzupełniano stan osobowy batalionu, prowadzono szkolenia i „wykuwano” kadry. 16 października 1919 roku przybył do Wągrowca gen. Józef Dowbor-Muśnicki. Po powitaniu na dworcu, dowódca wojsk wielkopolskich udał się do tymczasowych koszar, w których przyjął od saperów przysięgę (przy obecnym Zespole Szkół nr 2). I Batalion Saperów Wielkopolskich otrzymał w tym dniu chorągiew, ofiarowaną przez kobiety z wągrowieckiego Czerwonego Krzyża. Pod tym znakiem saperzy toczyli boje w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921.