25 września 2010 roku w GALERII Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Edwarda Grzegorza Funke pt. "CHINY TRADYCJA I KULTURA".
Od Autora:
Chiny, nazywam Państwem Środka oraz Tybet - Kraj na Dachu Świata fascynowały nas zawsze. W 2005 roku odbyliśmy pierwszą wyprawę do Chin. Zauroczeni tym krajem, wróciliśmy do niego w 2006 roku, poszerzając trasę wyprawy o Tybet. Wędrowaliśmy od Pekinu i Badaling, przez północny wschód, środkowe prowincje oraz piękne rolnicze południe, południowy zachód, aż do Makau i Hongkongu.
Chiny to obecnie kraj rozwijający się bardzo dynamicznie. Tu rzeczy niemożliwe stają się możliwe. Olimpiada 2008 roku w Chinach powoduje budowę gigantycznych obiektów sportowych, autostrad, infrastruktury turystycznej. Pociąga to za sobą wyburzanie całych fragmentów starej zabudowy. Znikają stare dzielnice - hutongi, na ich miejscu powstają olbrzymie „sypialnie" dla ludności masowo napływającej do miast. Dokonujące się w Chinach niezwykłe przemiany ostatnich lat, w innych częściach świata trwałyby najmniej wiek.
Tybet, znajdujący się obecnie pod administracją chińską, odwiedziliśmy tuż przed uruchomieniem cudu techniki XXI wieku -pierwszej linii kolejowej z Pekinu do Lhasy. Powstanie tego połączenia - niestety - zmieni oblicze Tybetu. Miliony turystów, chińskich i z całego świata, dotrą do Lhasy, do niedawna bardzo izolowanej od świata współczesnego. Po tym niezwykłym kraju przejechaliśmy około 1500 kilometrów, trochę na południe, trochę na północ od Lhasy - stolicy Tybetu. Byliśmy na wysokościach 5013 i 5190 metrów n.p.m. Udało się nam dotrzeć do miejsc, gdzie nie zawitało wielu podróżników.
Obie wyprawy prowadził Liu Zbongchun, mistrz Pekińskiego Stowarzyszenia Qigong, profesor slawistyki oraz współtwórca stylu „Lecący Żuraw", opartego na starochińskich ćwiczeniach uzdrawiających. Dzięki niemu wyprawy te miały klimat pozwalający inaczej spojrzeć na ten ogromny fascynujący kraj.
Z wypraw przywieźliśmy bogaty materiał fotograficzny. Na pierwszą edycję wystawy wybraliśmy 98 zdjęć. Jej premiera odbyła się 6 grudnia 2006 roku w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Następnie wystawa odwiedziła Zamek Książ w Wałbrzychu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Autorską Galerię Fotografii „Portret Świata" w Koszalinie, Bibliotekę Naukową w Warszawie i Centrum Kultury Zamek w Połczynie Zdroju.
Obecna edycja wystawy to 60 zdjęć. Wybór nasz jest subiektywny. Kierowała nami chęć utrwalenia tego, czego już wkrótce nie będzie można zobaczyć: Chin bez „dobrodziejstw" cywilizacji, Tybetu nierozdeptanego przez tłumy turystów i zasiedlanego przez Chińczyków. Zapraszamy na stronę internetową www.portretswiata.pl gdzie można śledzić trasę wy stawy po Polsce.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji drugiej edycji wystawy.
Krystyna i Edward Grzegorz Funke
Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!