22 października o godzinie 18:00 w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu odbędzie się spotkanie z Żywą Historią Powstania Wielkopolskiego.
Muzeum Regionalne w Wągrowcu, Grupa Rekonstrukcji Historycznych Rogatywka 1918-1939, Stowarzyszenie Historyczne Saper Wielkopolski, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego – koło Wągrowiec serdecznie zapraszają na SPOTKANIE Z „ŻYWĄ HISTORIĄ” POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO.
Spotkanie odbędzie się w niedzielę 22 października 2017 r. o godz. 18.00 w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu, ul. Opacka 15.
W programie:
• Prelekcja: „Wągrowiec w walkach o niepodległość i w Powstaniu Wielkopolskim” (Marcin Moeglich, Muzeum Regionalne w Wągrowcu)
• Prezentacja umundurowania i ekwipunku powstańczego oraz wojsk wielkopolskich (GRH Rogatywka 1918-1939)
• Prelekcja: „Pokonać żelaznego smoka – zdobycie pociągu pancernego 17/18 lutego 1919 r.” (Tomasz Kaczmarek, GRH Rogatywka 1918-1939)
• Prezentacja munduru sapera z I Batalionu Saperów Wielkopolskich (Stowarzyszenie Historyczne Saper Wielkopolski)
W okresie Powstania Wielkopolskiego Wągrowiec był jednym z ważniejszych miast znajdujących się na bezpośrednim zapleczu frontu północnego. W okresie walk powstańczych przez miasto przechodziło wiele różnych oddziałów, kierowanych do wzmocnienia północnej rubieży opanowanych obszarów. W kwietniu 1919 roku dotarły tutaj również oddziały I Batalionu Saperów Wielkopolskich – wyspecjalizowanej jednostki, której żołnierze cieszyli się zasłużoną sławą zdobywców pociągu pancernego pod Rynarzewem.
Po zwycięstwie powstania saperzy przez pewien czas pozostali w Wągrowcu. Sztandar dla Batalionu wykonały kobiety z wągrowieckiego Czerwonego Krzyża. Uroczystość wręczenia sztandaru odbyła się 16 października 1919 roku, w obecności gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego. Spotkanie w muzeum jest nawiązaniem do tego ważnego wydarzenia sprzed 98 lat.
Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!