Kupując używany samochód należy sprawdzić nie tylko jego stan techniczny, ale także stan prawny. W przeciwnym razie można zostać niemile zaskoczonym informacją, że pojazd jest kradziony bądź obciążony zastawem. Kupujący może zostać bez pojazdu i bez pieniędzy.
ODPOWIEDŹ PRAWNIKA |
Przed zakupem używanego samochodu należy:
1. Sprawdzić dokumenty (dowód rejestracyjny, polisę OC, badanie techniczne, kartę pojazdu – o ile w dowodzie nie figuruje adnotacja, że jej nie wydano), jeżeli sprzedaż dotyczy pojazdu sprowadzonego zza granicy należy zażądać od sprzedawcy kompletu dokumentów niezbędnych do rejestracji, w tym kopii umowy komisowej między właścicielem komisu a komitentem lub faktury VAT).
2. Sprawdzić rejestr zastawów (listę sądów prowadzących rejestr znajdziemy na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości http://bip.ms.gov.pl/pl/rejestry-i-ewidencje/rejestr-zastawow/wykaz-sadow-prowadzacych-rejestr-zastawow, zgodnie z ustawą o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów, w razie ustanowienia zastawu na samochodzie, informacja o tym powinna znaleźć się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, ale adnotacji dokonuje się na wniosek właściciela lepiej więc sprawdzić rejestr.
3. Udać się do najbliższej jednostki policji z prośbą o sprawdzenie czy auto nie widnieje w ewidencji pojazdów skradzionych (w kartotece nie znajdą się np. auta skradzione niedawno, jeżeli właściciel nie zdążył jeszcze zgłosić ich zaginięcia). Można także skorzystać ze strony www.cepik.gov.pl
4. Dokładnie obejrzeć samochód, warto sprawdzić czy auto nie ma uszkodzonej stacyjki i zamków w drzwiach oraz czy ma oryginalne kluczyki.
W sytuacji, gdy kupiony pojazd okazał się skradziony, kupujący może stać się jego właścicielem, ale pod pewnymi warunkami (art. 169 par. 2 k.c.):
1. pojazd został kupiony w dobrej wierze (kupujący był w błędnym, ale usprawiedliwionym przekonaniu, że pojazd pochodził od osoby uprawnionej, kupujący dołożył wszelkich starań, aby upewnić się, że zbywca auta był jego właścicielem)
2. upłynie okres 3 lat od momentu kradzieży pojazdu;
3. w chwili kiedy nabycie własności stanie się możliwe kupujący nadal będzie w dobrej wierze
Kiedy okazuje się, że kupione auto zostało skradzione kupujący ma prawo:
- odstąpić od umowy i żądać zwrotu ceny
- żądać odszkodowania
Roszczenia przeciwko komisantowi
W przypadku dokonania zakupu samochodu w komisie, należy kierować roszczenia bezpośrednio przeciwko komisantowi. W przypadku umów zawartych po 25.12.2015r. komisant nie może zwolnić się od odpowiedzialności za wady pojazdu, jeżeli kupującym był konsument. Wobec komisanta jako podmiotu, który profesjonalnie zajmuje się sprzedażą samochodów wymaga się, aby wykazał się szczególną starannością przy sprawdzaniu czy rzecz oddana do sprzedaży komisowej nie pochodzi z kradzieży. Prowadzenie komisowej sprzedaży samochodów używanych oznacza, że komisant musi liczyć się ze zjawiskiem wprowadzania do obrotu pojazdów kradzionych i dlatego obowiązany jest dokładnie sprawdzać numery identyfikacyjne oraz dokumenty pojazdu przyjętego do sprzedaży”. (wyrok Sądu Najwyższego z 24.06.1997 r., II CKN 224/97).