Jak rozróżnić wypadek od kolizji ?

Zima to czas trudnych warunków drogowych, siadamy za kółko gdy jedziemy na narty lub wtedy gdy najzwyczajniej musimy … droga śliska, często nie odśnieżona, kiepskie opony … chwila nieuwagi i mamy …?

Wielokrotnie stajemy przed pytaniem czy to był wypadek, czy kolizja. Osoby zajmujące się zawodowo takimi zagadnieniami nie mają problemu z zakwalifikowaniem tego typu zdarzeń drogowych.

Jednak jak się do tego odnieść, gdy stajemy się uczestnikami … no właśnie … wypadku czy kolizji?  Ustawy, takie jak, „Kodeks karny”, „Kodeks wykroczeń” i „Prawo o ruchu drogowym” w zasadniczy sposób regulują powyższe zagadnienia.

Wypadek drogowy – ma miejsce wtedy, gdy uczestniczące w nim osoby doznają urazów ciała lub ponoszą śmierć.
Najważniejsze czynności, które należy wykonać na miejscu tego typu zdarzenia to:
a) przede wszystkim zabezpieczenie miejsca wypadku tak, aby nie doszło do większych szkód w miejscu jego zaistnienia oraz inni uczestnicy ruchu byli bezpieczni i z daleka mogli zauważyć zagrożenie (poprzez np. wystawienie trójkąta ostrzegawczego, włączenie świateł awaryjnych, każde inne, bezpieczne, informowanie uczestników ruchu o zaistniałym zdarzeniu),
b) starać się zachować spokój i opanowanie, aby móc jak najlepiej ocenić sytuację,
c) jak najszybciej wezwać na miejsce specjalistyczne służby ratownicze (Ratowników Medycznych, Policję, Straż Pożarną – szczególnie, gdy w pojazdach uczestniczących w wypadku są zakleszczone ofiary zdarzenia, albo doszło do wycieku płynów eksploatacyjnych),
d) starać się, w miarę swojej wiedzy i umiejętności (do przyjazdu służb ratowniczych) udzielić pomocy poszkodowanym,
e) postarać się nie niszczyć śladów zaistniałego zdarzenia,
f) jeżeli jesteś uczestnikiem, jak również postronnym świadkiem wypadku, pozostań na miejscu do przyjazdu funkcjonariuszy Policji i staraj się jak najwięcej zapamiętać – twoja wiedza na pewno będzie pomocna przy szczegółowym odtworzeniu zdarzenia.

Wiele z tych czynności jest wykonywanych w jednym czasie, bądź zaraz po sobie. Starajmy się zachować jednak wskazaną kolejność. Jeżeli jest więcej osób, to poszczególne czynności można podzielić między siebie. Pamiętajmy przy tym, żeby bezpośrednio przy ofiarach nie robić tzw. „zbiegowiska” – zabieramy cenne, w tym momencie, dla rannej osoby powietrze.

POLICJĘ NA MIEJSCE WYPADKU DROGOWEGO WZYWA SIĘ OBLIGATORYJNIE.

Kolizja – jest to zdarzenie drogowe, w wyniku którego szkodzie ulega jedynie mienie (przeważnie pojazd).
Podstawowe obowiązki uczestnika kolizji drogowej to:
a) usunąć pojazd, jeżeli jest to możliwe, poza jezdnię w miejsce, gdzie nie będzie on przeszkadzał innym uczestnikom ruchu drogowego ( jeżeli tego nie zrobimy, w tej sytuacji, grozi nam mandat w wysokości 150 złotych). Jeżeli jest to niemożliwe należy miejsce zdarzenia odpowiednio oznaczyć (wystawić trójkąt ostrzegawczy, włączyć światła awaryjne ), aby chronić innych uczestników ruchu drogowego przed najechaniem na stojące na jezdni pojazdy (jeżeli tego nie zrobimy grozi nam mandat w wysokości 150 złotych),
b) w przypadku uznania winy jednego z uczestników kolizji należy sporządzić oświadczenie dla poszkodowanego zawierające dane personalne uczestników zdarzenia ze wskazaniem sprawcy, jego firmy ubezpieczeniowej i numerem polisy, numerami rejestracyjnymi, markami pojazdów uczestniczących oraz ich uszkodzeniami.
Pamiętać należy, że:
1. Na miejsce kolizji drogowej, gdzie strony doszły do porozumienia za oświadczeniem, nie ma obowiązku wzywania Policji.
2. Szkodę likwiduje ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia i to do tej firmy ubezpieczeniowej należy się zgłosić jako poszkodowany.
3. Jeżeli jednak strony nie mogą dojść do porozumienia, zachodzą wątpliwości co do stanu trzeźwości jednego z uczestników, albo uczestnikiem jest obcokrajowiec i dzieli nas bariera językowa - Policję wzywamy obligatoryjnie.


Taryfikator mandatów karnych, za stworzenie skutkowego zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym (kolizji drogowej) określonego w art. 86 § 1 kodeksu wykroczeń, przewiduje grzywnę w postaci mandatu karnego – w zależności od przyczyny zaistnienia zdarzenia – od 220 do 500 złotych oraz 6 punktów karnych.

źródło: KPP Wągrowiec

 


Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!


Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty