Radni Rady Miejskiej w Wągrowcu apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o wprowadzenie systemu kaucjonowania opakowań typu PET.
- Mając na uwadze wzrost ilości wytwarzanych odpadów, rosnące koszty ich zagospodarowania oraz obowiązek wdrożenia pakietu odpadowego przyjętego przez wszystkie kraje Unii Europejskiej, klub radny Bliżej Ludzi wyszedł z inicjatywą apelu do Premiera Mateusza Morawieckiego o wprowadzenie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej systemu kaucjonowania opakowań typu PET — tłumaczy Jakub Zadroga, szef klubu i jednocześnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Wągrowcu.
Projekt apelu złożyli radni klubu Bliżej Ludzi. Projekt uzyskał poparcie całej Rady.
Od lipca 2020 roku ma zacząć funkcjonować tzw. pakiet odpadowy. Ustalony został w nim nowy poziom recyklingu i przygotowania odpadów komunalnych do ponownego użytku. Zgodnie z założeniami do 2025 roku mamy odzyskiwać 55% tworzyw sztucznych, a do 2030 roku poziom ten ma wzrosnąć do 60%. Pięć lat później w 2035 recykling w Polsce ma wynosić 65%.
Podobnego typu rozwiązania stosowane są w wielu europejskich krajach, dzięki czemu odzyskiwane jest nawet 90% opakowań PET.
Istotnym problemem dla Unii Europejskiej jest ilość tworzyw sztucznych i ich negatywny skutek dla środowiska. W marcu 2019 roku przyjęto dyrektywę "plastikową". Zgodnie z jej założeniami od 2021 r. zakazuje się wprowadzania do obrotu 10 plastikowych produktów jednorazowego użytku — patyczki higieniczne, sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki), talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki — oraz zastąpienie ich alternatywnymi produktami.
Z plastikiem zaczyna walczyć też burmistrz Jarosław Berendt, który 23 stycznia wydał zarządzenie, które zakazuje zamawiania i stosowania w Urzędzie Miejskim w Wągrowcu oraz w jednostkach miejskich przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych.
Zarządzenie burmistrza weszło w życie z dniem podpisania, jednak 7 dni od wydania, w Urzędzie Miejskim nadal widać plastik.
30 stycznia w trakcie sesji radni nadal korzystali z plastikowych butelek. Jak się okazało, były to jeszcze stare zapasy wody, która została zakupiona jeszcze przed wydanym zarządzeniem.
Materiał wideo