Było 50 tysięcy, teraz ma być 100 tysięcy. Burmistrz Wągrowca zamierza zwiększyć kwotę na wymianę kopciuchów, co na to radni?
Do pięciu tysięcy złotych dofinansowania otrzymają od miasta wągrowczanie, którzy zdecydują się na wymianę starego pieca poprzez zakup, montaż i/lub uruchomienie nowego źródła ciepła. Jeśli radni miejscy poprą propozycję Burmistrza Miasta Wągrowca, to w 2020 roku miasto przeznaczy na ten cel 100 tysięcy złotych – dwa razy więcej niż pierwotnie przyjęto w uchwale budżetowej na ten rok.
- Wszyscy wiemy, że problem zanieczyszczonego powietrza wymaga przede wszystkim rozwiązań systemowych, ogólnopolskich, jednak my - w poczuciu odpowiedzialności za nasze tutaj i teraz – nie możemy czekać na to, że nagle stanie się cud. Dlatego postanowiliśmy zaproponować wągrowczanom pomoc finansową w wymianie starych pieców. To pierwszy tego typu program wągrowieckiego samorządu. Wierzymy, że zachęta, jaką oferujemy, spotka się z przychylnym przyjęciem naszych mieszkańców. Jeśli nasz program spotka się z dużym zainteresowaniem, to z pewnością będziemy go kontynuować i rozwijać w kolejnych latach – mówi burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt.
Celem udzielonej dotacji jest - według projektu uchwały - osiągnięcie efektu ekologicznego oraz poprawa stanu środowiska i zmniejszenie uciążliwości dla mieszkańców, wynikających z zanieczyszczenia środowiska.
Jeśli podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się 27 lutego br., radni poprą wniesioną przez burmistrza uchwałę w sprawie przyjęcia regulaminu udzielania dotacji celowych w roku 2020 osobom fizycznym z budżetu Gminy Miejskiej Wągrowiec na dofinansowanie kosztów wymiany źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi w ramach zadania ograniczania niskiej emisji w Wągrowcu, to mieszkańcy naszego miasta będą mogli składać wnioski o dofinansowanie wymiany pieca.
Według założeń projektu uchwały wnioski o wsparcie finansowe będą mogły składać wyłącznie osoby fizyczne – właściciele nieruchomości, a warunkiem jego przyznania będzie trwała likwidacja istniejącego źródła ciepła poprzez zastąpienie go m.in.:
- podłączeniem do sieci ciepłowniczej,
- stacjonarnym ogrzewaniem elektrycznym,
- kotłem gazowym kondensacyjnym, klasy efektywności energetycznej minimum A,
- kotłem olejowym kondensacyjnym, klasy efektywności energetycznej minimum A,
- pompą ciepła, kotłem na paliwo stałe (brak możliwości podłączenia lub brak uzasadnienia ekonomicznego podłączenia do sieci dystrybucji gazu) z automatycznym sposobem zasilania paliwem bez rusztu awaryjnego.
Szczegółowe warunki dofinansowania będą zawarte w regulaminie uchwały, z którego dowiemy się również, że kwota dofinansowania nie będzie mogła być wyższa niż 50% kosztów kwalifikowanych poniesionych przez wnioskodawców. Jego maksymalny poziom to 5 tysięcy złotych.
Co ważne - kwalifikowanie zadań inwestycyjnych do dofinansowania dokonywane będzie w oparciu o kolejność złożenia kompletnego wniosku w ramach środków finansowych zabezpieczonych na ten cel w budżecie miasta.
Projekt uchwały będzie omawiany na najbliższych posiedzeniach komisji Rady Miejskiej. O terminach składania wniosków poinformujemy wkrótce.