Wągrowiecki Rower Miejski po zaledwie rocznym funkcjonowaniu już zajmuje czołowe pozycje w ogólnopolskim rankingu. To u nas jest najwięcej tras rowerowych.
Krytykowany przez pewne grupy system rowerów miejskich, jaki został wprowadzony w 2019 roku w Wągrowcu przez Klub "Bliżej Ludzi" okazał się prawdziwym hitem.
W rankingu systemów rowerów miejskich, który przygotowało Centrum Rowerowe, Wągrowiec znalazł się na drugim miejscu w Polsce w średniej ilości wypożyczeń przypadających na jedną osobę zapisaną w systemie. Wągrowiecki Rower Miejski pokonał wszystkie miasta poza… Szczecinkiem.
- Liczba wypożyczeń, przypadająca na liczbę osób, zapisanych w systemie to parametr, który mówi sporo o mieście. Im więcej, tym lepiej. Pierwsze miejsce zajęła wypożyczalnia rowerów miejskich w Szczecinku. Na osobę, która jest zapisana do systemu, przypadło 49 wypożyczeń. To nokaut – w przypadku drugiego w rankingu Wągrowca, ta liczba wynosi 21 – tłumaczy Patrycja Adamczyk z portalu Centrum Rowerowe.
Kolejny badany parametr to ilość mieszkańców miasta przypadająca na jeden rower, tutaj Wągrowiec uplasował się na 22 pozycji z wynikiem 512. W pierwszym roku działania do systemu WRM zapisało się aż 11% mieszkańców miasta.
Miasto Wągrowiec jest liderem pod względem długości ścieżek rowerowych.
- Brak ścieżek rowerowych jest jednym z powodów, dla których ludzie nie chcą jeździć na rowerach miejskich. Dlatego w naszym rankingu stworzyliśmy kategorię „długość ścieżek rowerowych”. Wygrało miasto, które ma najwięcej ścieżek w porównaniu do łącznej długości dróg publicznych, czyli Wągrowiec. Na 58 km dróg publicznych przypada 30 km tras dla dwóch kółek, co daje 52 proc. To bardzo dobry wynik — dodaje Patrycja Adamczyk.
To już trzeci rankingu systemów rowerów miejskich, który przygotowało Centrum Rowerowe i pierwszy, w którym uwzględniono Wągrowiec. W kolejnych latach będzie już tylko lepiej, bo już zapowiedziano rozwój systemu poprzez zwiększenie Rovee parków i liczby rowerów.
A jak wy oceniacie ten projekt? Czy korzystaliście z miejskich rowerów i czy warto go dalej rozwijać? czekamy na komentarze.