Obok dopłat bezpośrednich głównym instrumentem realizacji Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, którego budżet w Polsce wynosi 17,2 miliarda euro.
Jednym z priorytetów tego Programu jest wspieranie działalności rolniczej prowadzonej zgodnie z zasadami ochrony środowiska naturalnego oraz działań wpływających na poprawę jego stanu. W Polsce na ten cel przewidziane zostało ponad 5,5 miliarda euro. Najwięcej z tej sumy, około 2,3 miliarda euro, zaplanowano na realizacje „Programu rolnośrodowiskowego”. Składa się on z ośmiu „pakietów”, podzielonych dodatkowo na wiele różnych wariantów.
Wypłaty z „Programu rolnośrodowiskowego” mają zrekompensować rolnikom utratę wyższych dochodów, które osiągnęliby gdyby intensywnie korzystali z nawozów sztucznych i środków ochrony roślin. Rolnicy, którzy chcą skorzystać ze wsparcia z tego Programu muszą przedstawić „Plan działalności rolnośrodowiskowej”, przygotowany przez uprawnionego do tego doradcę. Przystępując do „Programu rolnośrodowiskowego” rolnik deklaruje, że w całym gospodarstwie przez 5 lat będzie wypełniał przyjęte zobowiązania i postępował zgodnie z zasadami dobrej praktyki rolniczej. Do końca 2009 roku z dopłat rolnośrodowiskowych, z PROW 2007 – 2013 i wcześniejszych programów pomocowych, skorzystało ponad 100 tysięcy rolników. Do końca 2009 roku otrzymali oni z Agencji ponad 1,5 miliarda złotych. Wysokość wypłat zależy od tzw. wariantu, który wdrożył rolnik w ramach wybranego pakietu rolnośrodowiskowego. Np. gospodarstwo produkujące metodami ekologicznymi otrzymuje wsparcie do 1 ha ziół w wysokości 1050 zł a do 1 ha sadu – 1540 zł.
Od tego roku starający się o dopłaty obszarowe, ONW oraz rolnośrodowiskowe mają do wypełnienia już tylko jeden - wspólny formularz wniosku. Będzie go można złożyć jak zwykle w biurach powiatowych ARiMR lub wysłać pocztą w terminie od 15 marca do 17 maja 2010 r. Można to też zrobić po 17 maja 2010 r., nie później jednak niż do 11 czerwca br., ale wtedy, za każdy dzień roboczy opóźnienia, należna rolnikowi płatność będzie pomniejszana o 1%.
Więcej informacji: na stronie internetowej ARiMR: www.arimr.gov.pl., a także w oddziałach regionalnych i biurach powiatowych Agencji. Można też skorzystać z bezpłatnej infolinii: 0 800 380 084 - czynnej przez 7 dni w tygodniu w godz. 7- 21.
Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!