Kolejna osoba dołączyła do grona Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi. Anna Białczyk to pracownica Urzędu Miejskiego w Wągrowcu.
Wręczenie zaszczytnego odznaczenia nastąpiło tym razem w innej niż zwykle scenerii. Ze względu na epidemię koronawirusa Koło PCK w Wągrowcu zrezygnowało z tradycyjnej, zbiorowej uroczystości wyróżniania honorowych krwiodawców. Organizują mniejsze. Jedno z nich odbyło się w gabinecie burmistrza Wągrowca. Do Zasłużonych Honorowych dawców Krwi dołączyła pracownica Wydziału Finansowego Urzędu Miejskiego w Wągrowcu Anna Białczyk, która oddała już łącznie ponad 5 litrów krwi. To efekt trzech lat regularnego oddawania krwi.
- Często nie wiemy, że nasze koleżanki czy koledzy są ludźmi wielkiego serca, którzy pomagają innym. To wartość, która jest godna najwyższego szacunku, dlatego z dużą satysfakcją wręczałem, wraz z prezesem koła PCK w Wągrowcu Janem Maćkowiakiem, to honorowe wyróżnienie swojej podwładnej, dziękując za to, że pomaga innym ludziom – powiedział burmistrz Jarosław Berendt tuż po kameralnej uroczystości.
Warto przy tej okazji przypomnieć, że honorowi krwiodawcy mają w Wągrowcu wiele przywilejów, m.in. korzystają z 30% ulgi na korzystanie z atrakcji Aquaparku, kupują za pół ceny bilety kina Miejskiego Domu Kultury oraz bezpłatnie mogą kibicować zawodnikom piłki nożnej i ręcznej MKS „Nielba” podczas rozgrywanych przez nich spotkań ligowych. Ponadto zasłużeni dawcy krwi i szpiku są przyjmowani poza kolejnością do lekarza i apteki oraz posiadają ulgi przy zakupie niektórych leków.
W 2019 roku od mieszkańców powiatu wągrowieckiego pozyskano łącznie 1001 litrów krwi. W PCK w Wągrowcu jest zrzeszonych m.in. 11 zasłużonych krwiodawców z terenu powiatu wągrowieckiego, z których każdy oddał powyżej 50 litrów tego bezcennego leku. Z miasta Wągrowca są to: Tomasz Kubasik – 67 litrów, Marian Kantorski – 54, Marian Siwiński – 53, Andrzej Cholewiński – 52, Jan Mich – 52, Ludwik Walczak – 51 oraz jedna z rekordzistek wśród kobiet Halina Rączkowska – 20 litrów.
W 2020 roku PCK w Wągrowcu obchodzi jubileusz 100-lecia działalności na ziemi wągrowieckiej, którego założycielką była Maria Kulińska, żona dyrektora szpitala.