Oświadczenie Burmistrza Wągrowca w związku z nieuchwaleniem przez Radę Miejską w Wągrowcu "Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Wągrowca – Doliny Rzeki Wełny w rejonie ulicy Piaskowej".
Wczoraj odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Wągrowcu. Radni nie poparli projektu uchwały w sprawie zmiany plan zagospodarowania przestrzennego, co skutkuje utratą dofinansowania w kwocie około 7,5 MILIONA złotych na planowaną inwestycję.
Oświadczenie burmistrza Jarosława Berendta
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to dokument wnikliwie i szczegółowo opisujący zasady gospodarowania na danym obszarze. Ten akt prawny określa między innymi to, w jaki sposób będzie modernizowana czy rozbudowywana infrastruktura techniczna i systemy komunikacji.
Odrzucony w środę dokument, dotyczy terenu bardzo istotnego ze względu na planowaną budowę ścieżki pieszo - rowerowej o wartości prawie 9 milionów złotych. Zaplanowana inwestycja mogłaby być zrealizowana przy dofinansowaniu z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na poziomie 85% kosztów inwestycji, a warunkiem ubiegania się przez miasto o środki zewnętrzne jest posiadanie miejscowego planu zagospodarowania dla tego terenu. Termin naboru kończy się we wrześniu, większość wymaganych dokumentów (wniosek, projekt, uzgodnienia) są gotowe. Jest to efekt wielu miesięcy ciężkiej pracy i olbrzymiego zaangażowania pracowników Urzędu Miejskiego w Wągrowcu, którym w tym miejscu bardzo dziękuję.
Zaprojektowana ścieżka o długości 1,1 kilometra miałaby rozpoczynać się na wysokości ulicy Nad Nielbą (włączenie do ścieżki prowadzącej na Osiedle Wschód), a następnie przebiegać przez ulicę Janowiecką, gdzie zaplanowano wybudowanie tunelu pod tą ulicą. Następnie trasa miałaby przecinać ulicę Piaskową, kończąc się na ulicy Gnieźnieńskiej (na wysokości ulicy Jankowskiej). Projekt zakłada budowę dwukierunkowej drogi pieszo – rowerowej o nawierzchni bitumicznej wraz z budową oświetlenia drogowego, zjazdów, kanalizacji deszczowej oraz pasa zieleni. Ścieżka ma mieć 3,5 metra szerokości, a jej urozmaiceniem byłby tunel pod ulicą Janowiecką (pierwszy tego typu obiekt w Wągrowcu ) oraz kładki przez rzekę Wełnę i Nielbę.
Nie budzi wątpliwości, że tego typu infrastruktura jest bardzo potrzebna miastu. Na etapie uzgadniania planu nie zgłoszono do niego żadnych uwag. W związku z tym, że ścieżka w dużej części powstanie na terenach kolejowych, miasto już uzyskało konieczne zgody PKP, Wód Polskich, a także prywatnych właścicielem działek. Konsekwencją nieprzyjętego w środę miejscowego planu zagospodarowania jest blokada tej inwestycji. Miasto w tej sytuacji nie będzie mogło ubiegać się o środki zewnętrzne na ten cel z WRPO.
W związku z powyższym zwracam się do radnych Rady Miejskiej w Wągrowcu o ponowne pochylenie się nad tym ważnym dla mieszkańców projektem. Myślę, że w tej sprawie warto działać ponad podziałami. Jestem przekonany, że wszystkim nam zależy na rozwoju Wągrowca, poprawie jakości życia jego mieszkańców i w trosce o nasze wspólne dobro będziemy w stanie wypracować porozumienie w tej kwestii.
Jarosław Berendt
Burmistrz Miasta Wągrowca
Wczoraj w sesji zdalnej uczestniczyło 20 radnych, nieobecny był Marek Piekutowski.
11 radnych zagłosowało przeciwko: Danuta Kaniewska, Alicja Trytt, Ryszard Zych, Maciej Patelski, Wiesław Zając, Krzysztof Poszwa, Bogdan Smykowski, Dariusz Bąk, Krzysztof Bucholc, Robert Kotecki i Włodzimierz Naumczyk.
Projekt poparło 9 radnych: Jakub Zadroga, Andrzej Reis, Danuta Strzelecka-Purczyńska, Natalia Pałczyńska, Iwona Matuszak-Łosińska, Wiesława Kadow, Joanna Kramer-Neumann, Tomasz Mazurek i Szymon Filut.