Po ubiegłorocznym Powszechnym Spisie Rolnym, w 2021 roku odbędzie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który będzie przeprowadzany od 1 kwietnia do 30 września br.
Chociaż spis ten będzie realizowany głównie metodą samospisu internetowego, to do czynności związanych z przeprowadzeniem spisu w każdej gminie zatrudnieni zostaną rachmistrzowie. W naszym mieście spisem w formie wywiadu telefonicznego lub wywiadu bezpośredniego zajmie się 11 rachmistrzów.
Burmistrz Jarosław Berendt, który jest Gminnym Komisarzem Spisowym, ogłosił właśnie otwarty i konkurencyjny nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych, który potrwa od 1 do 12 lutego br. Zadaniem rachmistrzów będzie pomoc w zbieraniu danych spisowych tym osobom, które ze względu na wiek czy stan zdrowia nie będą mogły czy umiały wypełnić ankiety.
Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki:
🔸 mieć ukończone 18 lat,
🔸 cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
🔸 posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
🔸 posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie,
🔸 nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami wynagrodzenie rachmistrzów zależy od metody przeprowadzania przez niego wywiadów z osobami objętymi spisem powszechnych. Stawka za wywiad bezpośredni wynosi 7 złotych brutto, a za wywiad telefoniczny - 4 zł brutto.
Jakie informacje o Polakach będą gromadzone w tegorocznym spisie?
Będą to podstawowe dane, wiek, adres zamieszkania, stan cywilny, obywatelstwo, poziom wykształcenia, ale także te dotyczące aktywności zawodowej czy stopnia niepełnosprawności. Na liście są również informacje na temat miejsca zamieszkania czy przebywania za granicą oraz gospodarstwa domowego, rodziny, domu lub mieszkania.
Dokumenty do pobrania: