Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wągrowcu pomagają osobom niepełnosprawnym w dotarciu do punktu szczepień.
- Strażacy są zaangażowani w transport pacjentów do punktów szczepień. Do akcji zgłosiło się ponad 12 tys. OSP i ponad pół miliona strażaków — poinformował poseł Marta Kubiak.
W tym tygodniu z strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Wągrowcu skorzystała pierwsza osoba. To 98-letnia Pani Jadwiga, która już od dwóch lat nie opuszczała swojego mieszkania.
O bezpłatny transport na szczepienia mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, tj. posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności oraz osoby mające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejscu zamieszkania punktu szczepień.
Zgłoszenia przyjmowane są w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Wągrowcu (w poniedziałki od 8:00 do 17:00, od wtorku do czwartku w godzinach od 7.30 do 15:30 oraz w piątki od 7:30 do 14:30) pod numerem ☎️ 603 202 989.
– Niezwykle ważnym aspektem realizacji Narodowego Programu Szczepień jest współpraca z samorządami, Państwową Strażą Pożarną i Ochotniczą Strażą Pożarną w zakresie działań w terenie oraz dowozu osób z ograniczoną samodzielnością do punktów szczepień – powiedział podczas konferencji Michał Dworczyk, szef KPRM. Jak dodał, współpraca OSP, PSP i samorządów rozwija się bardzo dobrze. – Bez zaangażowania tysięcy osób dobrej woli, strażaków, druhów i druhen oraz bez wsparcia MSWiA realizacja Narodowego Programu Szczepień byłaby niemożliwa – podkreślił minister Michał Dworczyk.
Jak poinformował wiceminister Maciej Wąsik, wsparcie Narodowego Programu Szczepień przez strażaków polega na akcji informacyjnej oraz akcji dowożenia osób z ograniczoną mobilnością do punktów szczepień.
– W grudniu w MSWiA zapadła decyzja o zaangażowaniu służb, w szczególności PSP w Narodowy Program Szczepień. Do połowy stycznia we wszystkich powiatowych komendach PSP odbyły się spotkania z wójtami, samorządowcami i przedstawicielami OSP – podkreślił wiceszef MSWiA. Jak dodał, w najbliższym czasie we wszystkich wsiach, niedużych miejscowościach i gminach można spodziewać się druhów OSP, którzy będą przychodzili z informacją na czym polega Narodowy Program Szczepień i w jaki sposób mogą udzielić pomocy w dotarciu do punktu szczepień.
Dotychczasowe zaangażowanie strażaków w Narodowy Program Szczepień podsumował również komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.
– Z około 16 tys. jednostek OSP do akcji dowożenia na szczepienie zgłosiło się blisko 13 tys. jednostek, a blisko 14 tys. jednostek OSP będzie kolportować materiały informacyjne dot. Narodowego Programu Szczepień – poinformował nadbryg. Andrzej Bartkowiak. Jak dodał, do wczoraj strażacy dowieźli na miejsce szczepień 872 osoby – głównie osoby starsze, które miałyby kłopot, żeby dotrzeć na szczepienie.