Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Wągrowcu otrzyma dofinansowania na realizację rozbudowy i modernizacji wągrowieckiej oczyszczalni ścieków. Kwota przyznanej dotacji wzrosła z 24,5 mln złotych do 40,3 mln złotych.
Dzięki pozytywnej opinii Departamentu Funduszy Europejskich Ministerstwa Klimatu i Środowiska – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyraził zgodę na zwiększenie wartości całkowitej wągrowieckiego projektu z dotychczasowych 47 231 574 złotych do aż 77 596 294 złotych. Jest to urealnienie spodziewanych kosztów całej inwestycji, której zakres został rozszerzony, co powinno zagwarantować jej stabilne finansowanie.
Oprócz 40,3 mln złotych bezzwrotnego dofinansowania, spółka MPWiK w Wągrowcu pozyska na realizację inwestycji wcześniej uzgodnioną niskooprocentowaną pożyczkę z NFOŚiGW w wysokości 17,5 mln złotych. Warto tutaj zaznaczyć, że miejska spółka przeznaczyła już na tę inwestycję około 2 mln złotych ze środków własnych.
- Obiekty i urządzenia eksploatowane w oczyszczalni ścieków są już mocno zużyte, bo wiek większości obiektów w oczyszczalni ścieków przy ulicy Skockiej przekracza 30 lat. To m.in. dlatego konieczna jest kompleksowa modernizacja oczyszczalni w części biologicznej oraz mechanicznej. Dodatkowo w kolejnych latach trzeba będzie sprostać ciągle zaostrzającym się wymogom w zakresie ochrony środowiska, stawianym tego typu obiektom przez Unię Europejską, w tym osiągnięciu do 2050 roku całkowitej neutralności środowiskowej, jak również wykorzystania gospodarczego powstających osadów ściekowych – podkreśla prezes MPWiK Leszek Starzyński.
W ramach całego zadania pn. „Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Wągrowcu” przewiduje się następujące działania:
🔸 budowę stacji oczyszczania szlamów powstałych podczas czyszczenia studzienek kanalizacyjnych na terenie Wągrowca,
🔸 przebudowę budynku socjalnego,
🔸 modernizację i rozbudowę części mechanicznej oczyszczalni i biologicznej, a także budowę nowych obiektów części biologicznej – budowa nowych reaktorów biologicznych, budowa osadników wtórnych, remont zbiornika retencyjnego, nowa stacja zlewcza itp.,
🔸 przebudowę istniejących obiektów i urządzeń do prowadzenia gospodarki osadami.
Realizowane obecnie postępowanie przetargowe jest prowadzone według najbardziej rygorystycznych zasad prawa zamówień publicznych. W przetargu zakończonym 15 marca 2021 r., udział wzięło 6 oferentów, którzy proponują podjąć się zrealizować przedmiot zamówienia za kwotę od ok. 54 do 66 mln złotych brutto.