OSiR w Wągrowcu wygląd jak składowisko odpadów. Za trybunami boiska ze sztuczną nawierzchnią zalegają hałdy granulatu, który pochodzi z recyclingu opon lub gumy technicznej.
Informujecie nas o granulacie, który składowany jest na terenach zielonych przy jednym z boisk na terenie OSiR-u.
Dzisiaj zgodnie z Waszymi sugestiami odwiedziliśmy to miejsce, widok nas przeraził. Zastaliśmy tam sporą ilość granulatu. Trudno zrozumieć, dlaczego OSiR w taki sposób składuje gumę?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są "boiskowe" gumki. Rozróżniamy trzy rodzaje:
🔸 Granulat SBR z recyclingu opon lub gumy technicznej, którego surowcem bazowym jest mieszanina kauczuku SBR i kauczuku naturalnego. To właśnie ona jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu zwłaszcza w wysokich temperaturach. Gumki SBR charakteryzują się nieregularną wielkością i kształtem.
🔸 Granulat EPDM z recyclingu gumy technicznej (np. uszczelki). Jego surowcem bazowym jest kauczuk EPDM odporny na wysokie temperatury i starzenie, co oznacza, że jest droższy od SBR i nie wydziela nieprzyjemnego zapachu.
🔸 Granulat EPDM z pierwotnej produkcji. To najdroższa wersja gumek, ale posiadająca za to wszelkie atesty. Taki granulat ma znacznie bardziej regularny kształt od granulatu SBR i w przeciwieństwie do niego nie wydziela nieprzyjemnego zapachu.
To, jaki typ gumek znajduje się na boisku, zależy od inwestora. Często miasta czy gminy, mając ograniczony budżet, decydują się na najtańszy granulat SBR, który można poznać właśnie po nieprzyjemnym zapachu w upalne dni.
W ostatnich miesiącach po publikacji artykułu przez ONET.PL rozgorzała dyskusja dotyczącą szkodliwości tego materiału. Zdarzało się, że w granulacie na niektórych boiskach wykrywano ołów, kadm, nikiel i rtęć.
Dlaczego Marta Gogolewska, nowy dyrektor OSiR-u przymyka oko i pozwala na takie składowanie granulatu? Co ciekawe, wysypanego materiału nie da się już zebrać, bo granulat przerasta trawą.
Burmistrz walczy o środowisko w Wągrowcu, a na terenie jego ośrodka składowany jest granulat. To nic innego jak stare opony przed recyklingiem. Gdzie zatem ochrona środowiska? Co na to radni Rady Miejskiej w Wągrowcu?
O wyjaśnienie sprawy poprosiliśmy burmistrza Jarosława Berendta. Czekamy na odpowiedź.