Udało nam się dostać do środka dawnego hotelu "Metropol" w Wągrowcu. To, co zastaliśmy w środku, potwierdziło nasze przypuszczenia. Budynek jest w stanie tragicznym.
Centrum dawnego założenia urbanistycznego w Wągrowcu stanowił Rynek. Jego zabudowa na przestrzeni wieków podlegała zmianom. Obecnie istniejące tutaj kamienice pochodzą z końca XIX i początku XX wieku.
Do najciekawszych budynków przyrynkowych należy obiekt noszący numer 13. Okazała kamienica powstała w końcu XIX wieku i była reprezentacyjnym gościńcem miasta noszącym nazwę „Zimer’s Hotel”. W dwudziestoleciu międzywojennym hotel zmienił nazwę na „Metropol”. Co ciekawe dawny hotel znalazł się w gminnej ewidencji zabytków Wągrowca.
Obecnie neoklasycystyczny budynek to ruina. Brak bieżących remontów i zaniedbań ze strony właścicieli sprawił, że dawna kamienica nie nadaje się do użytku.
Budek ma uszkodzony dach, w trakcie opadów do środka leje się woda, która spływa do samych piwnic, zalewając sąsiadujące kamienice. Ogród za budynkiem to jedno wielkie wysypisko. Znajduje się tam wszystko, sterty śmieci, gruzu z walących się ścian, a nawet samochody osobowe, które kiedyś użytkowała poprzednia właścicielka, a dzisiaj przerastają je drzewa.
Dodatkowo niezabezpieczone okna, z których w trakcie wiatru wypadają popękane szyby. Krótko mówiąc, budynek stoi i straszy, stanowiąc zagrożenie dla osób trzecich.
Stanem walącego się budynku zainteresowaliśmy Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Wągrowcu, żądając interwencji.
Adam Glapiak, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Wągrowcu zareagował błyskawicznie. Okazało się jednak, że olbrzymi problem stanowi dotarcie do obecnych właścicieli budynku. Po śmierci p. Małeckiej kamienica ma kilku właścicieli. Jeden z nich, największy — posiada 80% udziałów w nieruchomości, pozostałe 20% ma kilku innych i właśnie z nimi jest problem.
- Budynek nie nadaje się do użytku, wymaga remontu. Zażądałem, aby w ciągu kilku najbliższych dni właściciele zabezpieczyli okna i szyby, bo stanowią zagrożenie dla osób przechodzących chodnikiem wzdłuż wągrowieckiego Rynku. Cały teren ma być też zabezpieczony przed dostępem dla osób trzecich — poinformował nas Adam Glapiak, Powiatowy Inspektor Budowlany w Wągrowcu.
Inspektor Nadzoru Budowlanego skierował pisma do wszystkich właścicieli budynku.
O interwencję poprosiliśmy też Urząd Miejski w Wągrowcu. Śmieci i samochody, które znajdują się w ogrodzie to zagrożenie dla środowiska.
- Wraki pojazdów mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla środowiska, w związku z tym w najbliższych dniach służby Urzędu Miejskiego podejmą w tej sprawie działania wyjaśniające — poinformował Piotr Korpowski, Urząd Miejski w Wągrowcu.
Co ciekawe, okazało się również, że kamienica posiada zaległości podatkowe, właściciele nie płacą podatku od nieruchomości. Nie wiemy, ile one wynoszą, bo kwota niezapłaconych podatków nie stanowi informacji publicznej.
- W zakresie podatku do nieruchomości istnieją zaległości podatkowe. Wysokość zadłużenia w płatności podatku od nieruchomości nie jest informacją publiczną, a informacją dotyczącą konkretnego podatnika. Postępowanie podatkowe w zakresie wymiaru podatku od nieruchomości położonej w Wągrowcu przy ulicy Rynek 13 zostało zawieszone z uwagi na śmierć strony. Gmina prowadzi postępowanie, które zmierza do odzyskania zaległości podatkowych — dodaje Piotr Korpowski.
Mamy nadzieję, że nasz interwencja sprawi, że problem kamienicy zostanie rozwiązany, a właściciele zabezpieczą odpowiednio budynek.
Zobaczcie jak dzisiaj wygląda słynny hotel.