Ponad 13 milionów dofinansowania na odwiert geotermalny

Burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt i skarbnik miejski Dariusz Hamulczyk podpisali 12 sierpnia z Zastępcą Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dominikiem Bąkiem umowę, na mocy której Wągrowiec otrzyma 13 732 014 zł na wykonanie odwiertu geotermalnego.

Podpisanie umowy odbyło się w Otwocku w obecności Michała Kurtyki – Ministra Klimatu i Środowiska,  Piotra Dziadzio – Głównego Geologa Kraju, Ireneusza Zyska – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Macieja Chorowskiego - Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Artura Michalskiego wiceprezesa NFOŚiGW.

Udzielone bezzwrotne dofinansowanie w kwocie 13 732 014 zł netto stanowi 100% kosztów. Podatek VAT zostanie uiszczony przez miasto, a następnie planowane jest jego odzyskanie. Warto podkreślić, że z 35 złożonych wniosków dofinansowanie otrzymało jedynie 15 miejscowości.

Przypomnijmy, że w ramach przedsięwzięcia pn. „Wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego Wągrowiec GT-1 w celu ujęcia wód termalnych na terenie miasta Wągrowiec” zakłada się przede wszystkim wykonanie otworu wiertniczego do głębokości 2130 m (+-20%), z przeprowadzeniem szeregu badań, m.in. hydrogeologicznych, geofizycznych, laboratoryjnych. Ze względu na zakres rzeczowy zadania inwestycyjnego konieczne będzie uzyskanie jeszcze wielu decyzji, pozwoleń m.in. decyzji Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego zatwierdzającej plan ruchu dla wykonania otworu i prac geologicznych.

- Od wielu lat w Wągrowcu mówiono o szansie, jaką może być wykorzystanie potencjalnych złóż wód geotermalnych na potrzeby energetyczne lub rekreacyjne. Dlatego - gdy zostałem burmistrzem miasta - zdecydowałem, że należy sprawdzić, czy to marzenie jest realne. W konsekwencji już wiosną 2019 roku spotkałem się z przedstawicielami firmy, której zadaniem było ustalenie odpowiedniej lokalizacji na odwiert oraz rozpoczęliśmy starania o pozyskanie środków na odwiert próbny – mówi burmistrz miasta Jarosław Berendt.

To wtedy, na zlecenie miasta, firma Pro-Invest Solutions z Krakowa przygotowała stosowny projekt wykonania robót geologicznych, który został zatwierdzony decyzją Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W czerwcu tego samego roku podjęto decyzję o lokalizacji odwiertu w okolicach oczyszczalni miejskiej, a w 2020 roku wągrowiecki samorząd złożył wniosek aplikacyjny na realizację przedsięwzięcia polegającego na wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego Wągrowiec GT-1 w celu ujęcia wód termalnych na terenie miasta. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie.

Przypomnijmy, że celem przedsięwzięcia jest poznanie zasobów wód geotermalnych na terenie miasta Wągrowca i po wykonaniu przedmiotowego odwiertu będzie ostatecznie wiadomo, czy złoża wód geotermalnych umożliwiają ich eksploatację. W przypadku pozytywnych wyników miasto będzie mogło podejmować kolejne działania w kierunku wykorzystywania wód termalnych na potrzeby energetyczne czy/lub rekreacyjne, a wykonany już odwiert będzie mógł być wykorzystywany jako chłonny lub czerpany.


REKLAMA

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty