Trwa budowa nowej oczyszczalnia ścieków przy ulicy Skockiej w Wągrowcu. Po utwardzeniu podłoża betonową warstwą i jego uszczelnieniu papą, kolejnym etapem było położenie uzbrojenia pod przyszłe reaktory biologiczne.
Reaktor to serce oczyszczalni. To właśnie w reaktorze zachodzi główna część procesu oczyszczania ścieków, tzw. oczyszczanie biologiczne. Za reaktorami trwają jednocześnie prace związane z wykopaniem i uszczelnieniem przyszłych osadników wtórnych. Będą one służyć do oddzielenia osadu czynnego od oczyszczonych ścieków, czyli filtrować oczyszczony ściek ze wszelkich pozostałości.
Równolegle z budową reaktorów i osadników wtórnych trwa rozbiórka starych lagun osadowych, która jest już prawie na ukończeniu. W ich miejscu powstanie nowa instalacja do zagospodarowania osadów wraz z wiatą i stacją podczyszczania osadów z miejskich studzienek kanalizacyjnych, których jest w Wągrowcu prawie 5000!
Wkrótce ruszy również remont i modernizacja centralnej przepompowni ścieków przy ulicy Klasztornej. Trwają właśnie przygotowania do pierwszych wykopów. Wykonawca ma tutaj trzy duże zadania do realizacji. Jedno z najważniejszych to remont samej przepompowni, a w szczególności piaskownika, którego trzon konstrukcyjny pochodzi z początku lat 70. Kolejne dwa zadania obejmują remont kolektorów tłocznych z przepompowni do oczyszczalni o długości 1,8 km. Wzdłuż ulicy Klasztornej będzie to metoda wykopowa, natomiast wzdłuż ulicy Skockiej obecne rurociągi zostaną utwardzone i uszczelnione od środka specjalnym rękawem z tworzywa sztucznego odpornego na działanie szkodliwych substancji.
- Mamy nadzieję, że w tym roku zima będzie łagodna, co pozwoli na zachowanie ciągłości prac budowlanych. Od strony technologicznej należy pamiętać, że codziennie do wągrowieckiej oczyszczalni ścieków dopływa prawie 3000 metrów sześciennych ścieków. Nie da się przerwać lub zatrzymać tego procesu. Dlatego w przyszłym roku przed wykonawcą stoi bardzo duże wyzwanie, aby sprawnie i bez przerw w funkcjonowaniu oczyszczalni „wpiąć” nowe obiekty w system oczyszczania ścieków przy zachowaniu pełnej sprawności starych obiektów i przy zachowaniu odpowiedniej jakości oczyszczanych ścieków. Wszystkie te prace trzeba jeszcze skoordynować z pracami realizowanymi w przepompowni ścieków — mówi Krzysztof Kokoszka, kierownik jednostki realizującej projekt.
Wszystkie realizowane obecnie prace postępują zgodnie z harmonogramami przedstawionymi przez wykonawców, a w przypadku budowy reaktorów biologicznych nawet wyprzedzają pierwotne terminy.