Zrobili remont za 3 miliony, ale zostawili azbest. Dlaczego w ramach przebudowy Krętej i Łąkowej zostawiono rury azbestowe?
Przyjęty przez polski rząd 14 maja 2002 r. „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski” zakłada, że do 2032 r. wszystkie wyroby azbestowe należy usunąć.
Na terenie miasta Wągrowca sieć wodociągowa posiada rury azbestowe, które trzeba będzie wymienić. Dokładna liczba metrów, a raczej kilometrów, na chwilę obecną nie jest znana. Jedno jest pewne, wymiana rur na terenie miasta z pewnością pochłonie w ciągu najbliższych lat kilka lub kilkadziesiąt milionów złotych.
W trakcie przebudowy ulic Krętej i Łąkowej okazało się, że w miejscu, gdzie miała być rura żeliwna, była azbestowa. Nikt z obecnych w trakcie budowy nie zgłosił tego faktu burmistrzowi, rura nie została wymieniona. Mówimy o odcinku blisko 200-metrowym.
Na wyremontowanych ulicach położono się nowy asfalt, jednak w ziemi pozostał azbest.
Zakładają, że ta rura będzie musiała być wymieniona, to mieszańców Krętej i Łąkowej czeka w ciągu kilku najbliższych lat kolejny remont wraz z przyłączem do nowej, wymienionej rury. Czy zgodzi się na taką wymianę wykonawca, zakładając, że w trakcie wymiany z pewnością dojdzie do zniszczenia obecnej infrastruktury, a to właśnie wykonawca odpowiada przez najbliższe 5 lat w ramach gwarancji za wyremontowane ulice.
Mimo wysłanego kilka dni temu zapytania do Urzędu Miejskiego do dzisiaj nie otrzymaliśmy szczegółowych odpowiedzi.
Temat azbestu na Krętej i Łąkowej ruszył wczoraj radny Bogdan Smykowski. Zobaczcie, jak tłumaczył się burmistrz i prokurent w spółce MPWiK Wojciech Dworakowski-Nowicki.
Materiał wideo