Zgodnie z informacjami przekazanymi przez UOS Drilling SA, głębokość otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego Wągrowiec GT-1 osiągnęła 2 248 metrów. Firma wykonała otwór zgodnie z założeniami projektu robót geologicznych.
W kolejnym etapie wykonawca projektu przystąpi do etapu poszerzenia otworu. Obejmie on także pomiary geofizyczne oraz testy złożowe, istotne dla oceny efektywności przedsięwzięcia. Rezultaty tych działań pozwolą na stworzenie dokumentacji hydrogeologicznej przez firmę Geotermia Polska sp. z o.o.
Burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt, wyraził umiarkowany optymizm co do wyników projektu, podkreślając jednocześnie, że ostateczna ocena możliwości wykorzystania zasobów geotermalnych będzie wymagała dodatkowego czasu i cierpliwości.
Odwiert próbny nie gwarantuje bezpośredniego przejścia do wykorzystania geotermii, jest on jednak kluczowym elementem w ocenie potencjału wód podziemnych. Istotne będą przede wszystkim temperatura i skład chemiczny wody.
Finansowanie potencjalnej budowy instalacji geotermalnej stanowi wyzwanie dla budżetu miasta. W naszej ocenie aktualnie miasto nie dysponuje środkami pozwalającymi na tak znaczącą inwestycję.
Mimo to, warto było wykonać odwiert poszukiwawczo-rozpoznawczego, bo dzięki finansowaniu zewnętrznemu, możliwe będzie określenie parametrów wód termalnych.
Decyzja o budowie geotermii pozostaje otwarta i niewykluczone, że do jej budowy konieczne będzie zaangażowanie zewnętrznych inwestorów. Rodzi to jednak obawy o utratę kontroli nad cenami ciepła, podobnie jak to ma miejsce w przypadku spółki Veolia, gdzie pomimo 50% udziałów miasta, burmistrz nie ma realnego wpływu na decyzje spółki i ceny ciepła.