Dzisiaj, podczas konferencji zorganizowanej w Państwowej Szkole Muzycznej I. st. im. Bronisława Zielińskiego, mieszkańcy Wągrowca dowiedzieli się o szczegółach odwiertu geotermalnego, który może znacząco wpłynąć na przyszłość miasta.
Burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt wraz z Marcinem Kukułą, geologiem z Geotermii Polska SA, podzielili się wynikami badań hydrogeologicznych, które odkryły pod miastem wody geotermalne o wyjątkowych parametrach.
Projekt, który rozpoczął się w 2019 roku, osiągnął fazę punktu kulminacyjnego, gdy 16 sierpnia 2023 roku zainicjowano odwiert. Wągrowiec stał się jednym z nielicznych miast w Polsce, które z sukcesem realizują programy geotermalne.
Badania wykazały, że woda geotermalna na głębokości 2248 metrów ma temperaturę 71 stopni Celsjusza, mineralizację 94-96 gramów na litr i wydajność 263 metry sześcienne na godzinę.
Odkrycie to otwiera przed Wągrowcem nowe możliwości, jednak aby z nich skorzystać potrzeba instalacji nowych wodociągów liczonych w dziesiątkach kilometrów. W trakcie konferencji pojawiła się też opcja korzystania z ciepłowni Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej dawnej Veolii.
Plany są jednak czy dojdzie do jej realizacji i czy faktycznie miasto będzie miało wpływ na cenę energii? Patrząc na sytuację ekonomiczną i finanse wydaje się, że miasto Wągrowiec nie jest w stanie zrealizować tego zadania bez wsparcia zewnętrznego. Nie chodzi tu o pozyskanie dofinansowania, ale udział innych podmiotów, które inwestując pieniądze, będą chciały zarabiać. Licząc miasto dalej PEC oraz inne firmy, ostatecznie na rachunku odbiorcy może się okazać, że energia geotermalna nie jest wcale taka tania.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że mowa jest cały czas o sieci, która dociera do bloków, zatem prywatni odbiorcy przez następne lata nie będą mogą raczej liczyć na wodę geotermalną, która ogrzeje ich domy.