Po raz drugi w tym roku tj. 17 września do dwóch szkół ponadgimnazjalnych oraz do placówki oświatowej z terenu powiatu wągrowieckiego zagościli aktorzy Teatru „Kurtyna” z Krakowa, którzy zaprezentowali spektakle w ramach programu profilaktyczno-teatralnego.
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Wągrowcu młodzi aktorzy zaprezentowali sztukę pt. „Przepraszam Cię Mamo”. W przedstawieniu przypadkowa bójka kończy się śmiercią 17-letniego chłopaka. Chęć zabrania czegokolwiek przypadkowej spotkanej osobie spowodowała tragiczne w skutkach zdarzenie. Pod wpływem narkotyków, dwoje nastolatków dokonuje czynu, który zostawia piętno na ich życiu, aż do śmierci.
W spektaklu ukazany został ból matki po stracie dziecka oraz strach młodego człowieka przed konsekwencjami wynikającymi z nieumyślnego spowodowania śmierci. Aktorzy przestrzegają młodzież przed braniem środków odurzających, po których człowiek nie panuje nad swoimi emocjami.
Drugi spektakl w tym dniu pt. „Utracone Marzenia”, którego głównym tematem jest alkohol, jednak pity często nierozsądnie, co powoduje tragiczne w skutkach zdarzenia, aktorzy przedstawili uczniom I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu.
W spektaklu 18-letni uczeń, który jest początkującym kierowcą, przyczynia się do kalectwa młodej dziewczyny, ponieważ prowadził pod wpływem alkoholu. Dziewczyna nie tylko musiała pogodzić się z kalectwem, ale i zmianą swoich marzeń, które wiązała z karierą sportową. Aktorzy chcą w ten sposób uświadomić młodzieży, że alkohol wypity nawet w najmniejszych ilościach spowalnia reakcję kierowcy. Natomiast dorosłość to podejmowanie mądrych i odpowiedzialnych decyzji bez narażania siebie i innych na utratę zdrowia.
Natomiast w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Antoniewie aktorzy przedstawili widowisko pt. „Bumerang”. W przedstawieniu aktorzy poruszyli temat godności człowieka, szacunku innych ludzi, a także zwrócili uwagę społeczności szkolnej na narastający problem cyberprzemocy. Szantażowania i poniżania ludzi poprzez rozpowszechnianie w sieci obraźliwych treści, zdjęć czy amatorskich filmów. Spektakl ostrzegał przed zawieraniem przypadkowych znajomości i ukazywał tragiczne w skutkach konsekwencje wynikające z upojenia alkoholowego. Ponadto w widowisku podkreślona została reakcja szkoły na zaistniały problem i mądrość pedagoga w trudnej dla uczniów sytuacji.
Po każdym przedstawieniu jeden z aktorów przeprowadził z młodzieżą prelekcję na temat agresji i uzależnień, a także przemocy fizycznej, psychicznej i cyberprzemocy.
W spektaklach udział wzięli uczniowie poszczególnych szkół oraz placówki oświatowej wraz z opiekunami i pedagogami szkolnymi, a także przedstawiciele Biura Spraw Obywatelskich i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Wągrowcu. Spektakle zostały sfinansowane ze środków finansowych budżetu powiatu przeznaczonych na promocję i ochronę zdrowia.