Radni z przypadku, miastem rządzi burmistrz

Rada Miejska w Wągrowcu nie ma własnego zdania. Stanowisko Rady prezentowane w dokumentach to z reguły stanowisko Burmistrza Miasta Wągrowca Stanisława Wilczyńskiego. Czy tak ma wyglądać demokracja?

Patrząc na obecną Radę Miejską w Wągrowcu można odnieść wrażenie, że znaleźli się tam ludzie z przypadku. Spora część radnych nie ma pojęcia o polityce, zależy im tylko na jednym - dorobić do emerytury.

Radni nie przygotowują się do sesji, niestety przykład idzie z góry. Przewodniczący Rady Miejskiej w Wągrowcu Władysław Purczyński nie potrafi samodzielnie napisać projektu uchwały, duża część tego co przedstawia radnym podczas sesji pochodzi z pism, które wcześniej przesyła mu burmistrz. Tym samym zamiast demokracji mamy dyktaturę, naszym miastem rządzi jeden człowiek Stanisław Wilczyński.

Chodzi o stanowisko RM na temat przystąpienia Miasta Wągrowca do tworzonej Spółdzielni Socjalnej. Podczas ostatniej sesji radni zajęli wymijające stanowisko dotyczące przystąpienia miasta Wągrowca do Spółdzielni Socjalnej. Była to odpowiedź na apel Rady Powiatu Wągrowieckiego z grudnia 2013 roku, która wystąpiła do Rady Miejskiej o rozważenie możliwości przystąpienia miasta do Spółdzielni Socjalnej w charakterze członka albo udzielenie pomocy finansowej lub przez zlecanie spółdzielni zadań, na których spółdzielcy będą zarabiali.

Cóż to takiego Spółdzielnia Socjalna?

Spółdzielnia socjalna to podmiot polskiego prawa łączący cechy przedsiębiorstwa oraz organizacji pozarządowej (przedsiębiorstwo społeczne). Członkami spółdzielni socjalnej muszą być co najmniej w 50% osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Ustawowo celem spółdzielni jest powrót do uregulowanego życia społecznego i aktywności na rynku pracy jej członków. Spółdzielnia socjalna, jako rodzaj spółdzielni pracy, opiera się na zasadzie osobistego świadczenia pracy przez jej członków. Instytucja spółdzielni socjalnej została w Polsce wprowadzona ustawą z 20 kwietnia 2004 o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która jednocześnie zmieniła ustawę z 16 września 1982 Prawo spółdzielcze. Aktualną podstawą prawną dla działania spółdzielni socjalnych jest ustawa z 27 kwietnia 2006 o spółdzielniach socjalnych.

Udał nam się dotrzeć do dokumentów. Niżej Prezentujemy apel Rady Powiatu.

Skoro jest apel to musi być odpowiedź. Radni przegłosowali odpowiedź, którą przedstawił im Przewodniczący Rady Miejskiej w Wągrowcu Władysław Purczyński w formie takiej jak prezentujemy niżej.


Niestety, pismo w dużej części zawiera tekst, który wcześniej przewodniczący Purczyński dostał od burmistrza Stanisława Wilczyńskiego. Tym samy trudno mówić o stanowisku Rady Miejskiej w Wągrowcu, bo gołym okiem widać, że przegłosowana odpowiedź Rady to stanowisko burmistrza. (tekst skopiowany zaznaczyliśmy na zielono)

Jak widać z dokumentów radni są bezradni a decyzje podejmuje burmistrz. Radni głosują, jednak można odnieść wrażenie, że sami do końca nie wiedzą o co w tym wszystkim chodzi.

W tym roku odbędą się Wybory Samorządowe. Trzeba mieć nadzieję, że okręgi jednomandatowe wyeliminują z rady przypadkowe osoby.


REKLAMA

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty