Obchody Światowego Dnia Zdrowia były okazją do uroczystego spotkania z uczniami szkół ponadgimnazjalnych, którzy czynnie włączyli się w ruch honorowego oddawania krwi.
Z tej okazji Zarząd Koła Polskiego Czerwonego Krzyża w Wągrowcu wspólnie ze Starostwem Powiatowym zaprosili młodzieżowych krwiodawców, aby podziękować za rozpowszechnianie tej szczytnej idei. Wszystkich przybyłych powitał Jan Maćkowiak, prezes Koła PCK, który w formie prezentacji przedstawił działalność PCK oraz omówił ideę honorowego krwiodawstwa i korzyści wynikające z bycia dawcą.
Za udział w programie zdrowotnym „Dar Krwi – Darem Życia”, który realizują placówki oświatowe poprzez udział w powiatowym konkursie krwiodawstwa i pogadankach na temat znaczenia krwi w życiu człowieka wygłaszanych przez przedstawicieli PCK.
Wyróżnienia otrzymały szkoły: I Liceum Ogólnokształcące w Wągrowcu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i ZSP nr 2 w Wągrowcu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Gołańczy oraz Zespół Szkół Powszechnych w Damasławku, które wręczali starosta wągrowiecki Michał Piechocki i Stanisław Wilczyński – burmistrz miasta Wągrowca.
Ponad dwudziestu uczniów otrzymało dyplomy za czynne propagowanie honorowego krwiodawstwa, a także kilkudziesięciu uczniom wręczone zostały legitymacje honornego krwiodawcy. Tytuły „Przyjaciel PCK” otrzymali nauczyciele: Grażyna Kaiser, Anita Różak, ks. Marcin Maciejewski i Waldemar Bocheński.
O realizowaniu misji honorowego oddawania krwi wspomniał Zdzisław Słoma – zasłużony honorowy dawca krwi PCK, który do chwili obecnej oddał ponad 52 litry tego bezcennego leku.
– Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi – powiedział ks. Marcin Maciejewski – prefekt w wągrowieckiej szkole.
Życzenia młodym dawcom złożyli również Barbara Linetty – kierownik biura zdrowia i Eleonora Kozłowska – pielęgniarka regionalnego centrum krwiodawstwa. W roku bieżący swój jubileusz 95 – lecia działalności obchodzi struktura PCK w Wągrowcu, którego założycielką była Maria Kulińska, żona dyrektora szpitala powiatowego w 1919 roku.
Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!